Atrakcyjny Różewicz Open Festiwal tuż-tuż

VII edycja Różewicz Open Festiwal nacechowana jest wieloma nowinkami. Inny jest nie tylko termin wydarzenia, ale i jego program, który wzbogacony został o formy, których dotychczas impreza nie zawierała.

VII edycja Różewicz Open Festiwal nacechowana jest wieloma nowinkami. Inny jest nie tylko termin wydarzenia, ale i jego program, który wzbogacony został o formy, których dotychczas impreza nie zawierała.



Tegoroczny festiwal, który odbędzie się od 11 do 15 czerwca wychodzi znacznie poza dotychczasową formułę. A to dlatego, iż jego organizatorzy: Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury chcą by uczestniczyli w nim wszyscy radomszczanie, a nie tylko koneserzy literatury, czy wielbiciele twórczości braci Różewiczów.

Chcemy by bracia Różewiczowie: Janusz, Tadeusz i Stanisław stali się bliscy wszystkim mieszkańcom miasta, by byli obecni w swoim rodzinnym mieście nie tylko przy okazji festiwalu, ale każdego dnia – zauważa Wioletta Pal, dyrektor departamentu rozwoju społecznego Urzędu Miasta.

Pierwszym przejawem „bycia” braci Różewiczów w swoim rodzinnym mieście będą unikatowe rzeźby, które już w czerwcu pojawią się na skwerze znajdującym się w pobliżu Kina „Kinema”. Zanim to jednak nastąpi organizatorzy wydarzenia zapraszają na otwarcie wystawy z pleneru rzeźbiarskiego, podczas którego owe rzeźby powstały. – Otwarcie wystawy dokumentującej plener rzeźbiarski, odbywający się od 8 do 30 kwietnia br. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się 12 czerwca o godz. 18.00 w galerii MDK. Warto zauważyć, iż w wydarzeniu uczestniczyło  pięciu rzeźbiarzy, którzy inspirując się twórczością braci Różewiczów zaprojektowali i wykonali unikatowe rzeźby – informuje zapraszając jednocześnie na to wydarzenia Krystyna Michalska z MDK Radomsko.

Drugim przejawem „bycia” na stałe braci Różewiczów w mieście będzie mural nawiązujący do twórczości Tadeusza Różewicza.  Mural, którego odsłonięcie nastąpi 13 czerwca o godz. 18.00 powstaje na kamienicy przy ul. Reymonta 11.

Kolejnymi innowacyjnymi elementami tegorocznej edycji festiwalu będzie I gra miejska: Śladami Braci Różewiczów.

To nowa forma popularyzacji wiedzy o braciach Różewiczach i ich związkach z Radomskiem. W tym dniu miasto zmieni się w planszę gry terenowej, której uczestnicy będą mieli za zadanie odwiedzenie punktów kontrolnych rozmieszczonych wokół miejsc ważnych dla historii braci Różewiczów i wykonanie zadań zleconych przez instruktorów.  Osoby zainteresowane udziałem w niecodziennej, aczkolwiek edukacyjnej grze miejskiej muszą złożyć zgłoszenie do 8 czerwca – zauważa Sławomir Przybyłowicz, z radomszczańskiego magistratu.

Novum tegorocznego festiwalu będzie widowisko plenerowe ph. „Miejsce Urodzenia” w wykonaniu aktorów Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Już dziś zapraszamy na ten – jak zapewniają organizatorzy – fascynujący spektakl pod gołym niebem. Impreza odbędzie się 13 czerwca w Parku Świętojańskim o godz. 21.00.

Mapping 3D – to niewątpliwie największa innowacja tegorocznej edycji festiwalu. Będzie to wielkoformatowa projekcja multimedialna dedykowana Stanisławowi Różewiczowi będąca synchronizacją obrazu z muzyką. – Poprzez scenariusz i formę przekazu, mapping zwróci uwagę na osobę Stanisława Różewicza i jego więzi z kinem Kinema, miejscem bez wątpienia sentymentalnym dla reżysera – informuje dyrektor Wioletta pal.

Tłem projekcji, która odbędzie się 14 czerwca o godz. 22.00 będzie budynek MDK w Radomsku.

VII edycja Różewicz Open Festiwal to również stałe jego elementy, czyli seminaria dydaktyczne, panele dyskusyjne czy warsztaty filmowe.

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu, na którą organizatorzy pozyskali duże dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi znajdziecie tutaj.

Więcej o:
rozewicz festiwal.mdk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE