Atrakcyjnie turystyczne w Pajęcznie i okolicach

Atrakcyjnie turystyczne w Pajęcznie i okolicach

Pajęczno i okolice to region atrakcyjny turystycznie. Chociaż nie obfituje on w zabytki, to wciąż można tutaj miło spędzić czas. Jakie miejsca warto odwiedzić? Na co można postawić?

Ścieżki rowerowe

Do wielu atrakcyjnych miejsc dojedziemy trasami rowerowymi. Amatorzy nieco szybszej jazdy z pewnością docenią szustrostradę. To kawałek mocno ubitej ziemi, nie ma na nim żadnych dziur, co sprzyja nabieraniu prędkości. Jednocześnie fragment ten znajduje się na pewnym nachyleniu, co minimalizuje ryzyko niekontrolowanego pędu.

Ponadto w Pajęcznie i okolicach rowerzyści mogą skorzystać z wielu dróg leśnych. Są one w dobrej kondycji, chociaż nie tak idealnej jak szustrostrada. Niemniej nadrabiają wkomponowaniem w naturę, to dobry pomysł na jazdę bardziej wymagającą, ale i pozwalającą na odprężenie.

Zalew Ostrowy

Zbiornik retencyjny na rzece Białej Okszy znajdujący się pomiędzy wsiami Ostrowy nad Okszą i Borowa. Został wybudowany w 2003 roku, a od tamtej pory tylko zyskiwał na popularności. W związku z napływem licznych turystów i odwiedzających powstała szeroka baza agroturystyczna, można między innymi wynająć domek letniskowy.

Cmentarz rzymskokatolicki w Pajęcznie

Obiekt wpisany w rejestr zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Najstarszy nagrobek pochodzi z połowy XIX wieku. Ciekawostką jest zaś lipa drobnolistna o obwodzie przekraczającym trzy metry. Rośnie pośrodku nekropolii i została uznana za pomnik przyrody.

Bary

Region Pajęczna i okolic obfituje w wiele rzek, co sprzyja licznym połowom ryb. W związku z tym turyści mogą skorzystać z wielu lokali gastronomicznych, specjalizujących się właśnie w serwowaniu ryb. W tej kwestii warto skorzystać z poradników dostępnych online lub zapytać o opinię lokalnych mieszkańców. Wśród najpopularniejszych dań króluje smażony pstrąg.

Podczas konsumpcji wielu amatorów sportu może zechcieć obejrzeć transmisję meczu piłki nożnej. Taką opcję umożliwia kod promocyjny Superbet. Po jego wykorzystaniu otrzymamy dostęp do licznych transmisji, będziemy mogli również sprawdzić tabele ligowe oraz zapoznać się z ostatnimi wynikami ulubionych klubów. Z Pajęcznem związana jest lokalna Zawisza.

Jaskinia Szachownica

To kompleks pięciu jaskiń powstały w wyniku dewastacji jednej dużej jaskini podczas wydobywania kamienia wapiennego. Łączna długość korytarzy około 1000 metrów. Ostania z Szachownic jest niedostępna, jej otwory uległy zasypaniu materiałem pochodzącym z obrywów ze ścian wyrobiska. Podczas ewentualnej eksploracji należy uważać na kolonie nietoperzy, które nocują tam w okresie hibernacji.

Ruiny 

Podczas jazdy rowerem warto zachować czujność. Ostrożniejsi dostrzegą liczne ruiny, które skryte są w leśnych gęstwinach. Popularna jest między innymi pozostałość na drodze od Działoszyna.

Zakola Kocinki

Klimatyczne miejsce turystyczne, które warto odwiedzić poza okresem weekendowym, gdzie zjeżdża tam wiele osób. Zakola Kocinki charakteryzują się zagłębieniem w kształcie leja, które wypełnione jest wodą. Na środku znajduje się odcinek prowadzący do lasu.

Wąsosz Górny

Wieś ciekawe ze względu na swoje położenie tuż nad brzegiem Warty. Dzięki temu turyści mogą skorzystać z przyjemnej plaży, a przy dobrej pogodzie wykąpać się w rzece. Ponadto w samym Wąsoszu Górnym warto zwrócić uwagę na lokalny kościół z ołtarzami barokowymi oraz zabytkową monstrancją z XVIII wieku.

Zbiornik “Jankowice”

Przyjazne miejsce nad wodą. Na odwiedzających czekają piaszczysta plaża oraz wiele ryb, między innymi sandacze, węgorze i szczupaki.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE