Atak wilka w gminie Kodrąb

Atak wilka w gminie Kodrąb Fot. pixabay.com

Urząd Gminy w Kodrębie otrzymał informacje od mieszkańców miejscowości Konradów o ataku na sarnę przez wilka blisko zabudowań mieszkalnych. W związku z tym Urząd Gminy w Kodrębie prosi wszystkich mieszkańców zachowanie szczególnej ostrożności zapewnienie właściwej opieki zwierzętom gospodarskim i domowym.

Gmina zwraca również uwagę na obowiązujący zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikacje właściciela lub opiekuna, a także zakaz puszczania psów luzem w lesie.

Zwierzęta pozostawione na pastwiskach położonych daleko od zabudowań mogą stać się łatwym celem polowań dla wilków. Jednym ze skutecznych sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich na pastwisku są tzw. flodry, czyli kawałki kolorowego, zwykle czerwonego, zwiewnego materiału o wymiarach 10x40, ponaszywane na cienki i mocny sznurek, co 30-40 cm.

Należy je rozwiesić wokół pastwiska, najlepiej na wbitych w ziemię żerdziach, tak, aby dolne krawędzie materiału nie dotykały gruntu i swobodnie powiewały na wietrze. Inną metodą stosowaną w wielu gospodarstwach są tzw. pastuchy elektryczne – ogrodzenie z dwóch lub trzech równolegle przeciągniętych drutów lub specjalnie wyszkolone psy pasterskie do obrony zwierząt gospodarskich Nie należy pozostawić zwierząt na noc na pastwisku bez odpowiedniego dozoru.

Jeżeli wilk zbliży się na odległość mniejszą niż 30 m lub przygląda się zbyt długo, należy podjąć następujące działania:

  • unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, ze twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a twój zapach szeroko się rozprzestrzeni.
  • pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu się zorientować, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany
  • jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, grudami ziemi, patykami lub kamieniami
  • wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą

Wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych należy zgłosić:

- Urząd Gminy w Kodrębie, tel: 44 681 93 25 wew. 36

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, tel. 42 665 09 74.

Więcej o:
Atak wilka w gminie Kodrąb
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE