Aranżacja przestrzeni z pergolą - jak uzyskać estetyczny i funkcjonalny efekt?

Aranżacja przestrzeni z pergolą - jak uzyskać estetyczny i funkcjonalny efekt?

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu pergoli trzeba postawić sobie pytanie, w jaki sposób ma ona być wykorzystywana. Rodziny, mające małe dzieci, biorą zazwyczaj pod uwagę przeznaczenie osłoniętego przed promieniami słonecznymi miejsca do zabawy. Inni planują urządzać pod pergolą biesiady przy grillu, jeszcze inni zamierzają zaaranżować ciche miejsce na powietrzu np. do pracy zdalnej. Jak osiągnąć zamierzony cel, zachowując walory estetyczne pergoli?

materiał partnera

Pergola wolnostojąca 

Pergole wolnostojące polecane są do ogrodów o większej, płaskiej powierzchni. Na ogół są to bardzo stabilne konstrukcje drewniane lub aluminiowe z zamocowanym dachem – stałym lub roletą poziomą, ewentualnie z możliwością zamontowania zwijanych rolet pionowych w charakterze ścian. Ponieważ pergola wolnostojąca nie jest połączona z budynkiem, dla większej stabilizacji może być ona osadzona na płycie betonowej. Rusztowania metalowe są przeważnie malowane proszkowo, dzięki czemu są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Konstrukcje drewniane są niewątpliwie bardziej dekoracyjne i przydają całości więcej romantyzmu, ale wymagają częstej, starannej konserwacji i odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem wilgoci.

Pergola wolnostojąca nadaje się do wykorzystania jako kącik biesiadny, w którym przyjmuje się gości na grillowaną kolację, jako miejsce do pogawędek z przyjaciółką, ewentualnie do spędzenia kilku chwil w samotności, jeżeli zachodzi potrzeba wyciszenia się np. po ciężkim dniu w pracy lub spokojnego poczytania książki, kiedy pozostali domownicy preferują oglądanie telewizji.

W nowoczesnych pergolach stosuje się dachy lamelowe; są to panele o płynnej regulacji kąta nachylenia, dzięki czemu można zapewnić optymalną ochronę przed nadmiernym działaniem słońca, w zależności od pory dnia. Skośny dach ułatwia także odpływ deszczówki; w dachu montowany jest system rynnowy. Więcej o pergolach lamelowych można dowiedzieć się na stronie pergole-poznan.pl.  

Pergola przyścienna

Tarasowa pergola przyścienna jest świetnym sposobem na uzyskanie dodatkowej powierzchni do dowolnego wykorzystania, bez konieczności wychodzenia z domu. Stanowi zwykle przedłużenie salonu, z którego jest wyjście na taras. Może również mieć zadaszenie lamelowe, a także przesłony boczne, tzw. refleksole, chroniące przed wiatrem, słońcem i opadami, jednocześnie zapewniając prywatność. Pergole przyścienne nadają się do użytkowania całorocznego. Można w tym celu zainstalować w nich grzejniki kompaktowe na podczerwień, a także oświetlenie LED. Można wówczas korzystać z takiej pergoli nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku, co daje dodatkowy, atrakcyjny efekt z zewnątrz.

Pergola przyścienna znakomicie nadaje się jako miejsce do zabawy dla dzieci, które można w tym celu dowolnie wyposażyć. Istnieje możliwość urządzenia tam kuchni letniej z jadalnią dla całej rodziny, domowej siłowni, miejsca do pracy zdalnej, pokoju do przyjmowania gości lub po prostu do leżakowania. Rozwiązań jest bardzo wiele; wszystko zależy od inwencji użytkownika i jego możliwości finansowych.

W przypadku pergoli przyściennych bardzo istotne jest dopasowanie jej do wyglądu bryły domu. Odpowiednia aranżacja umożliwi zachowanie spójności architektonicznej pod względem stylu, kolorystyki, dekoracji i wyposażenia tak, aby część tarasowa współgrała z domową. Uniknie się w ten sposób wrażenia nieporządku.

Jeżeli zamysłem jest uczynienie z pergoli przyściennej powiększenia salonu, warto rozważyć jej wyposażenie w meble, pasujące stylem do mebli domowych i urządzenia pergoli w ten sam sposób. Jeżeli ma tam powstać miejsce do spożywania posiłków, należałoby pomyśleć o nabyciu funkcjonalnego, rozkładanego stołu i wygodnych krzeseł. Z kolei miejsce typowo wypoczynkowe powinno być wyposażone w wygodną sofę, szezlong, fotele, itp., natomiast miejsce do dziecięcych zabaw można wyposażyć w mebelki dla lalek, stół na kolejkę elektryczną lub tor samochodowy, bądź urządzić kącik z klockami, z których można budować różne obiekty.

Zawsze warto udekorować pergolę roślinami doniczkowymi, tym bardziej, jeżeli ma ona przeznaczenie całoroczne. Rośliny stanowią nie tylko element ozdobny, ale także produkują tlen. Ponadto w doniczkach można hodować zioła, które mają walory przyprawowe i lecznicze oraz zapachowe.

Przykładowe aranżacje pergoli przyściennych można obejrzeć na stronie panwygodny.pl. Dostępne są tam również informacje na temat innych systemów przeciwsłonecznych, jak markizy czy refleksole.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE