W 2022 roku Urząd Miasta w Radomsku zakupił dron antysmogowy. Był to zakup zrealizowany w ramach zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego. Teraz pojawił się pomysł na dodatkowe zastosowanie sprzętu.
Podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej w Radomsku radni zapoznali się z przygotowanym przez policję raportem na temat stanu bezpieczeństwa w mieście. I padło pytanie skierowane do naczelnika radomszczańskiej drogówki, co można jeszcze zrobić, by stan bezpieczeństwa uległ poprawie. Jednym z pomysłów przedstawionych przez naczelnika było wykorzystanie przez policję drona antysmogowego, który jest na stanie radomszczańskiego magistratu, a konkretnie Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku.
- Wiem, że ten dron nie jest w ciągłym użytkowaniu. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby udostępnienie policji drona wraz z operatorem. Oczywiście, w razie potrzeby – wyjaśnił Mariusz Pawłowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
A tą potrzebą byłoby np. monitorowanie za pomocą drona okolic przejść dla pieszych i wychwytywanie kierowców, którzy łamią przepisy.
- Oczywiście, jest to pomysł, który należy przedyskutować. Musimy się spotkać i ustalić zasady takiej współpracy. Myślę, że jest ona jak najbardziej możliwa – stwierdził Jacek Paul, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta w Radomsku.
Dron antysmogowy został zakupiony w 2022 roku. Był to jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego.
Antysmogowy dron ma wpływać na poprawę jakości powietrza w mieście poprzez wielokrotne zwiększenie ilości kontroli jakości używanego opału w paleniskach. Oprócz kamery, urządzenie wyposażone jest również w głowicę, która służy do wykonywania pomiarów składu chemicznego spalin wydobywających się z kominów. Zasięg lotu drona do ok. 1,5 km. Urządzenie kosztowało 75 tys. złotych.