Antysmogowy dron przygotowuje się do pracy w Radomsku

Fot. Sebastian Nems

Antysmogowy dron ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście poprzez wielokrotne zwiększenie ilości kontroli jakości używanego opału w paleniskach. To mieszkańcy Radomska chcieli aby takie urządzenie pracowało w mieście. Sprzęt został zakupiony z pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego.

Problem bardzo złej jakości powietrza w Radomsku od lat jest jedną z największych bolączek mieszkańców. Projektodawcą zależało na tym by Urząd zakupił dron wraz z niezbędnym wyposażeniem do pomiaru jakości powietrza (m.in. obecności pyłów zawieszonych PM2,5/PM10) oraz przeszkolenie pracowników wydziału merytorycznego Urzędu Miasta w zakresie jego obsługi i pilotażu. Koszt projektu to 75 000 zł.

- W górnej części dron ma głowicę, która służy do wykonywania pomiarów składu chemicznego spalin wydobywających się z kominów. Zasięg lotu drona do około 1,5 km. My będziemy wykonywali loty, najpierw nad rejonami fragmentów osiedli – w ramach lotów autonomicznych, trasy będą zaplanowane wcześniej, dzięki temu określimy gdzie jest szczególnie zanieczyszczone powietrze – mówi Jacek Paul, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i porządku w UM w Radomsku.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
dron smog budżet obywatelski dronantysmogowy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE