Alert od RCB: II tura wyborów. Zmiana zasad obsługi wyborców

Alert od RCB: II tura wyborów. Zmiana zasad obsługi wyborców

W związku ze zmianą zasad obsługi wyborców przez obwodowe komisje wyborcze, do obywateli został wysłany Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Treść wiadomości SMS:

II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki.

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się z apelem do organów władzy i administracji publicznej o jak najszersze rozpowszechnienie informacji o nowych przepisach wśród wyborców.

Zmiana zasad obsługi wyborców przez obwodowe komisje wyborcze wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z  15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę: osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do 3 lat, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Ponadto, tak jak podczas pierwszej tury, wyborcy muszą pamiętać o środkach ostrożności – o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Wchodząc do lokalu, głosujący powinni skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk lub założyć rękawiczki. Warto także zabrać swój długopis.

Więcej o:
wybory 2020 wybory radomsko państwowa komisja wyborcza cisza wyborcza alert rcb
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE