Aleksander Broszkowski: Nie wiemy, co jest tak długo sprawdzane

Aleksander Broszkowski: Nie wiemy, co jest tak długo sprawdzane Fot. M. Kołaczkowski

Stan dróg w powiecie radomszczańskim, ich modernizacja to nieustający temat dyskusji nie tylko radnych powiatowych, ale też mieszkańców powiatu.

Pod koniec października 2021 roku radni zapoznali się z raportem na temat napraw bieżących i remontów wykonanych w pierwszym półroczu 2021 roku oraz na temat bieżących inwestycji na drogach powiatowych. Od stycznia do połowy października ubiegłego roku na remonty cząstkowe (uzupełnianie ubytków nawierzchni jezdni) powiat wydał 876 638 zł, na wymianę oznakowania pionowego – 46 483 zł. Prace przy odnawianiu oznakowania poziomego na powierzchni blisko 8000 m kw. kosztowało 117 074 zł.

Czy inwestowanie w drogi w 2022 będzie lepsze?

- Porównując budżet na drogi powiatowe, analogicznie do stycznia 2021 roku, jest on na takim samym poziomie czyli bardzo skromny - dyplomatycznie odpowiada Aleksander Broszkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami w Powiecie Radomszczańskim.

Dlaczego gminy w swoich budżetach przeznaczają większe pieniądze na utrzymanie dróg, niż powiat?

- To nie jest nowością tak jest od szeregu lat. Gminy mają większe środki. Powiat jest pozbawiony dochodów, dostaje subwencje na oświatę i środki na pozostałą działalność. W przypadku powiatu tak jest co roku. Rozpoczynamy od tego niskiego poziomu 5,6 mln na wszystko. Pod koniec roku jest to już kilkanaście milionów –  tłumaczy Aleksander Broszkowski, gość portalu Radomsko24.pl.

Czy rozpocznie się remont ulicy Krasickiego w tym roku w Radomsku?

- Dzisiaj nie mamy takich informacji. Liczymy na to. Wniosek był składany w wakacje ubiegłego roku mineło (minęło 7 miesięcy). Liczymy, że otrzymamy te środki - mówi naczelnik.

To bardzo długo

- Przypomnę historię remontu ulicy ks. Kościowa w Radomsku. Wniosek składaliśmy do Funduszu Dróg Samorządowych w sierpniu 2020, a umowa podpisana z wojewodą była dopiero w czerwcu 2021. Czas oczekiwania wyniósł 10 miesięcy. Za bardzo nie wiemy co jest sprawdzane w tych wnioskach. Składamy wnioski o dofinansowanie z budżetu państwa do wojewody. To służby wojewody sprawdzają wnioski. W czasie sprawdzania wniosków na stronie internetowej nie ma informacji pośrednich – komentuje Aleksander Broszkowski.

Rozmowa z Aleksandrem Broszkowskim, naczelnikiem Wydziału Zarządzania Drogami w Powiecie Radomszczańskim w poniedziałek 24 stycznia na portalu Radomsko24.pl o godz. 19.45. Zapraszamy. Oglądaj i komentuj. Twój komentarz pomaga nam w tworzeniu kolejnych artykułów.

Więcej o:
staszczyk niezależnie irek staszczyk aleksander broszkowski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE