Albumy na zdjęcia - wklejane czy wsuwane

Albumy na zdjęcia - wklejane czy wsuwane

Albumy na zdjęcia tradycyjne, tak zwane klasycznymi. Stanowią najbardziej elegancką formę albumów. Zawierają karty, które poprzedzielane są pergaminem. Wymagają uważnego traktowania, bo podczas użytkowania może dojść do poplamienia lub pogięcia. Ta forma daje użytkownikowi możliwość umieszczania zdjęć pionowo, poziomo lub skośnie. Można również mieszać zdjęcia pod względem wielkości i umieszczać na tej samej kartce. Pozostały obszar można kreatywnie wykorzystać, umieszczając rysunki i opisy do fotografii. Zdjęcia umieszcza się na kartkach wykorzystując: klej do zdjęć, przylepce do zdjęć, narożniki do zdjęć oraz tasiemki lub paski ozdobne.

Albumy do zdjęć kieszeniowe czyli wsuwane. Jest to popularny rodzaj albumu ceniony głównie za szybkość montażu fotografii oraz właściwości ochronne zastosowanej folii. Dzięki folii nie trzeba martwić się aby zdjęcie nie zostało zachlapane. Wspomniana folia jest jednak wadą tych albumów, bo nie prezentuje się zbyt elegancko. Z konieczności potrzeby zachowania przezroczystości musi być cienka więc jest podatna na rozerwanie. Kolejnym minusem i ograniczeniem jest konieczność wkładania zdjęć zgodnie z kieszeniami, które ułożone są poziomo więc zdjęcia można tylko tak umieszczać. Podobnie z wielkością fotografii. Należy stosować tylko dedykowane do każdego albumu. Za duże nie wsuną się, a za małe będą wypadać i fatalnie wyglądać. Taki album może mieć miejsce na opis, ale nie każdy ma.

Gdzie kupić album na zdjęcia?

Pierwsze co przychodzi do głowy to grubaśny album na fotografie, który gotów jest pomieścić historię całej rodziny. Taki album można kupić w każdym sklepie fotograficznym, w dobrych księgarniach, a także w carpentry-shop.pl. Jest ich naprawdę mnóstwo. Można zdecydować się na album z wsuwanymi fotografiami, do którego kadry jak do kieszonki. Przezroczyste koszulki mają za zadanie chronić przed zniszczeniem i wypłowieniem. W ofertach są też albumy na zdjęcia wklejane, które trzeb samodzielnie przymocować choćby klejem. Te albumy w dzisiejszych czasach cieszą się duża popularnością, ponieważ przywodzą albumy, które były skrzętnie gromadzone w dawnych czasach. Jak wiemy wszystko co retro wraca do łask.

Album na zdjęcia wklejane. Plusy i minusy

Album w którym zdjęcia wklejane są na sztywne nieraz zdobione kartki ma swój niepowtarzalny urok. Niemal wszyscy znamy je z albumów babć i ciotek, dlatego dla wielu z nas stały się symbolem dzieciństwa i znacznie wpłynęły na poczucie estetyki. Niestety na klimacie i walorach wizualnych ich zaletą się kończą.

Lista wad tego rozwiązania jest nieco dłuższa. Decydując się na kupno jednego z nich, warto pamiętać o tym, że nie zapewniają żadnej ochrony przed zniszczeniem umieszczonych w nim fotografii. Duże znaczenie ma to w przypadku unikalnych zdjęć na przykład wykonanych analogowym aparatem, których nie jesteś w stanie wywołać po raz drugi. Pamiętać trzeba, że zdjęcia wklejane trudno będzie potem wyjąć z albumu bez ryzyka ich uszkodzenia.

Album na zdjęcia wkładane. Plusy i minusy

Albumy te pod względem uroku i wyglądu wcale nie ustępują albumom na zdjęcia wklejane. Wystarczą krótkie poszukiwania i będziemy cieszyć się z nowego domu dla zdjęć. Wśród licznej oferty z pewnością znajdziesz odpowiedni, w którym zdjęcia będą prezentowały się bez zarzutu.

Wygląd to jedno, a ochrona, którą zapewni zdjęciom twój album to drugie. Pod tym względem albumy na wsuwane fotografie wypada dużo lepiej niż albumy na fotografie wklejane. Folia, tektura i plastikowa ramka skutecznie chronią odbitki przed uszkodzeniem mechanicznym. Nie bez znaczenia jest ich łatwe przeniesienie do innego albumu. Przede wszystkim jest brak możliwości rozerwania się zdjęcia podczas jego odklejania.

Album do wklejania zdjęć

Wybierając album na zdjęcia wklejane należy zwrócić uwagę na kilka spraw.

Rodzaj okładki – taki album powinien być solidnie wykonany, aby pozostał w idealnym stanie przez długie lata. Doskonale sprawdzi się okładka z tektury pokrytej eko skórą lub winylem, to bardzo elegancki album na zdjęcia. Równie elegancki będzie ten z okładką pokrytą welurem. Ten typ albumów prezentuje się naprawdę wyjątkowo i jest niesamowicie miły w dotyku. Mając album z welurową okładką oglądanie fotografii staje się jeszcze przyjemniejsze.

Rodzaj papieru – żeby fotografie prezentowały się jak należy warto wybrać album w którym wykorzystano odpowiedni rodzaj papieru. Świetnie sprawdza się papier kredowy, satynowy i matowy. Najlepiej w albumie użyć papieru fotograficznego. Przed zakupem trzeba zdecydować się czy chcemy tradycyjny album do wklejanych zdjęć czy album ma mieć kieszonki. Jest to ważne gdyż od tego zależy jak album będzie wyglądał w środku.

Sposób łączenia stron – są dwa sposoby łączenia stron, to jest książkowy i albumowy. Przy tym pierwszym niemożliwe jest rozłożenie albumu całkiem na płasko. Jeśli to zostanie zrobione, to album będzie się zamykał. W drugim przypadku album można z powodzeniem kłaść na płasko.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE