Akwarium roślinne, czyli akwarium holenderskie – jak zacząć?

Akwarium roślinne, czyli akwarium holenderskie – jak zacząć?

Główną cechą charakterystyczną akwariów holenderskich jest ogromna ilość roślin. Z racji, iż jest to głównie akwarium roślinne, rybki oraz inne stworzenia odchodzą na drugi plan, a z akwarysty robi się niejako „wodny ogrodnik”. Jest to jedno z najpiękniejszych typów akwariów.

Czym jest akwarium holenderskie?

Akwarium holenderskie, czyli inaczej zwane roślinnym to zbiornik obficie zarośnięty roślinami, jednak nie są one przypadkowymi okazami powsadzanymi tam, gdzie było tylko trochę miejsca. Wszystkie roślinki akwariowe mają tam swoje specjalnie zaplanowane miejsce i razem tworzą swego rodzaju kompozycję, która jest niezwykłą dekoracją wnętrza domu, czy mieszkania. Historia pierwszych zbiorników holenderskich sięga już lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to po raz pierwszy stworzone zostały podstawowe zasady ich urządzania, czyli różnorodność oraz oryginalność kompozycji roślinnych.

Krok pierwszy – wybór zbiornika

Podstawową sprawą jest wybór akwarium. Im zbiornik większy, tym łatwiej go prowadzić i mniejsza jest szansa, że nawet najmniejszy będzie miał negatywny wpływ na życie w akwarium. Działa tu zjawisko skali, w mniejszym zbiorniku nawet mała zmiana parametrów wody będzie bardziej odczuwalna.

Filtracja akwarium roślinnego

Zdecydowanie polecanym jest zastosowanie zewnętrznych filtrów kubełkowych lub przynajmniej filtrów kaskadowych. W filtrze powinny się znaleźć różnorodne media filtracyjne, podstawa to gąbki, najlepiej kilku gradacji, do tego jakieś złoże które będzie dobrym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych typu ceramika. Filtr powinien oczywiście pracować bez przerwy 24 godzin na dobę i należy go regularnie czyścić w wodzie odlanej uprzednio z akwarium.

Oświetlenie

Zapewnienie roślinom odpowiednio mocnego światła to podstawa ich późniejszego optymalnego wzrostu. Ale nie tylko moc jest tu istotna, również prawidłowa barwa oświetlenia ma znaczenie. Do oświetlania roślin najlepiej sprawdza się barwa ok. 8000 K. Oświetlenie w akwarium należy podłączyć do włącznika czasowego tak aby cykle oświetlania były stałe i rośliny mogły się do nich przyzwyczaić. Zalecam oświetlanie zbiornika przez około 10 godzin dziennie.

Co z podłożem?

Najlepszym wyborem do akwarium roślinnego są podłoża aktywne w formie gotowego granulatu. Są bogate w składniki odżywcze dla roślin, co bardzo pomaga w ich początkowej fazie wzrostu. Stabilizują parametry wody takie jak pH i twardość. Pochłaniają nadmiar fosforanów, krystalizują wodę i wspomagają filtrację biologiczną.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE