[AKTUALIZACJA] Kolejne punkty zbiórki darów. Radomszczanie ruszyli z pomocą dla Ukrainy

[AKTUALIZACJA] Kolejne punkty zbiórki darów. Radomszczanie ruszyli z pomocą dla Ukrainy

W Radomsku szerokim strumieniem płynie pomoc dla Ukrainy. Organizowane są zbiórki żywności, odzieży. Deklarowane są miejsca noclegowe czy wyjazdy na granice. W tym artykule zebraliśmy dla Was informacje w jaki sposób można pomóc. Na bieżąco będziemy go aktualizować.

W budynku Urzędu Miasta przy Tysiąclecia 5 w Radomsku zorganizowany został specjalny punkt informacyjny dla ludności ukraińskiej. W pokoju nr 7 porozumieć się będzie można w języku polskim i ukraińskim.

Uruchomione zostaną również dwa numery, pod które zgłaszać się będzie można po pomoc, a także z chęcią niesienia pomocy. Miasto prowadzić będzie ewidencję rodzin chętnych do pomocy i udzielenia schronienia, aby ułatwić komunikację jednych i drugich.
Obywatele Ukrainy: tel. 781 850 301
Obywatele Polski: tel. 44 682 90 56

Starostwo Powiatowe w Radomsku wyznaczyło już kilkanaście miejsc zakwaterowania dla przyszłych uchodźców. Będzie także zbiórka rzeczowa oraz pieniężna. Pełnomocnikiem starosty ds. Pomocy Ukrainie został sekretarz Powiatu Radomszczańskiego Tomasz Kornacki, zaś koordynatorem wszelkich działań Jadwiga Brzeska, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Starostwo Powiatowe w Radomsku uruchamia zbiórkę koców, materacy, śpiworów, środków medycznych, opatrunkowych oraz środków czystości, a także najpotrzebniejszych produktów żywnościowych (o przedłużonym terminie przydatności). Dary można przynosić do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku (ul. Szkolna 2) od najbliższego poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.30.

Pod hasłem „Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą” odbywać się będzie zbiórka pieniężna. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na rachunek Starostwa Powiatowego w Radomsku, ul. Leszka Czarnego 22, 97-500 Radomsko, konto nr 67 1560 0013 2013 3176 2000 0064 z dopiskiem „Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą”.

W biurze poselskim Anny Milczanowskiej prowadzona jest zbiórka darów na rzecz ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie. Dary można dostarczyć do biura poselskiego przy placu 3 Maja 10 w Radomsku od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15.

Stowarzyszenie Spot Radomsko, w porozumieniu z Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz, zwraca się z prośbą o pomoc, aby przekazywać potrzebne rzeczy, które następnie zostaną przekazane na front do Ukrainy.

Lokalizacje w Radomsku: Siedziba Stowarzyszenia SPOT RADOMSKO ul. Warszyca 4 otwarte poniedziałek-piątek 11.00-16.00; sobota 10.00-14.00; niedziela 13.00-17.00. 

Dary zbiera również Koalicja Obywatelska. Dyżury w siedzibie PO, ul. Przedborska 2 (wejście w bramie, I piętro): sobota – 10.00-18.00, poniedziałek – piątek – 15.00-18.00

W ramach MOSiR Korner Liga zespół Huraganu Wiśniówka mierzy się również z zespołem ukraińskich kolegów. Nie można przejść obok tego obojętnie. 27 lutego, o godz. 10.00 w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Królowej Jadwigi 20, Huragan rozgrywa mecz ligi halowej, a przy okazji zbiera żywność i wszystkie rzeczy (koce, pieluchy, itd.) potrzebne teraz na Ukrainie.

27 lutego o godz. 6.00 grupa radomszczan wyjeżdża na granicę, aby pomóc. Start na stacji Lotos między Radomskiem, a Kłomnicami.

TBS też włączył się do zbiórki. Dary można przynosić do siedziby spółki przy ul. Kościuszki 12A, w godzinach pracy urzędy od poniedziałku do piątku 7-15 oraz na plac targowy przy ul. Targowej 4.

- poniedziałek, wtorek, środa, piątek i sobota w godzinach 7 - 12, czwartek, niedziela 6 - 15.

Szkoła „Mechanik” też pomaga w zbiórce darów. Produkty należy przynosić do świetlicy szkolnej. Organizatorzy liczą na wsparcie oraz solidarność.

W organizację zbiórki włączył się także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Ciecióra.  

- Od początku wojny jestem w kontakcie z Polakami mieszkającymi na Ukrainie i organizacjami, które koordynują pomoc dla wszystkich przybywających do Polski. Skala pomocy jest ogromna! Dzisiaj wiemy, że potrzebujemy dużo leków i medykamentów, które trzeba wysłać tam, gdzie są zwożeni ranni. Będziemy potrzebować apteczki IFAK - individual first aid kit, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, leki zmniejszające krwawienie, opatrunki. Rozmawiamy w tej sprawie z firmami farmaceutycznymi. W przyszłym tygodniu ruszy konwój z tą pomocą, więc jeśli chcecie nam pomóc, to proszę o dostarczanie leków do naszego biura na ul. Kościuszki w Radomsku – napisał na swoim facebookowym profilu Krzysztof Ciecióra.

Kontakt: tel. +48 691 414 393, Radomsko, ul. Kościuszki 6 (lokal 211).

Fundacja Inicjatyw Kulturalnych prowadzi zbiórkę niezbędnych artykułów dla mieszkańców Ukrainy od poniedziałku do piątku 17.00 - 18.00 w lokalu przy ul. Przedborskiej 2.

PPUB INKOMET, Portofine, Hotel Porto, Porto grill & fun oraz Osiedle Dolna Park przygotowują się do przyjęcia 30 rodzin uchodźców z Ukrainy.

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłasza zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Ukraińscy strażacy podejmują działania ratownicze w obliczu ataków wojennych na ich kraj.

W poniedziałek 28 lutego w godz. 9.00–20.00 pod Lidlem na ul. Jagiellońskiej będzie stał bus z flagami stowarzyszenia „Morsy z Radomska” tam będzie można przekazać art. żywnościowe, chemię i inne art. pierwszej potrzeby. Rzeczy trafią do domów prywatnych, więc kupowanie zgrzewek wody członkowie stowarzyszenia uważają za mało sensowne. Lepiej kupić konserwy, ryż, makaron, gotowe sosy, proszek do prania, środki czystości pampersy. Tel. kontaktowy: Ewa 792 344 433, Monika 508 504 793, Piotrek 535 320 220.

Od poniedziałku 28 lutego I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku, włącza się w akcję pomocy dla Ukrainy, przede wszystkim dla miasta partnerskiego Równe. Zebrane produkty należy przynieść do Sali 38 i za pośrednictwem Stowarzyszenia Kresy zostaną przekazane dla potrzebujących.

Strażacy KSRG OSP Kamieńsk organizuje zbiórkę dla ludności Ukrainy.

Strażacy KSRG OSP Kamieńsk organizuje zbiórkę dla ludności Ukrainy.

Lista potrzebnych darów:
Długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach i puszkach, suszone owoce, orzechy, batony energetyczne, wafle ryżowe, chleb chrupki, pasztety.
Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń, środki do czyszczenia powierzchni.
Odzież
Ubrania w różnych rozmiarach dla dzieci, kobiet, oraz dla osób starszych obu płci, zwłaszcza kurtki, bluzy, spodnie, bieliznę (tylko nowe), skarpety (tylko nowe), buty.
Zabawiki i materiały edukacyjne: maskotki, zabawki inne, przyrządy szkolne, kolorowanki, kredki.
Leki: przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen), przeciwkaszlowe, leki na biegunkę, leki na gardło, leki na katar.
Numer kontaktowy - 532147667

Od poniedziałku 28 lutego, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Radomsku rozpoczyna zbiórkę darów na rzecz Ukrainy. Wszelkie artykuły prosimy zostawiać w szkolnej portierni.

Strażacy z OSP Radziechowice Drugie zbiórkę planują od 28 lutego do 5 marca włącznie. Czekają w swojej strażnicy w godzinach 18.00 do 21.00 a w sobotę od 8.00 do 21.00. Co można przekazać na zbiórkę dla uchodźców: żywność długoterminową, konserwy, makaron, ryż, oleje, mleko, artykuły do higieny osobistej i środki czystości m.in. proszki do prania, papier toaletowy, chusteczki higieniczne i nawilżające, itp., koce, kołdry, śpiwory, maskotki, ubrania dla dzieci i dorosłych (nowe ze względu na brak możliwości dezynfekcji), artykuły medyczne np. opatrunki, plastry, bandaże, latarki, baterie.

Starosta Beata Pokora organizuje pomoc prawną pro bono na rzecz potrzebujących osób z Ukrainy, przebywających na terytorium naszego powiatu. Jeśli jesteś adwokatem lub radcą prawnym i chcesz pomóc osobom dotkniętym działaniami wojennymi na Ukrainie – zgłoś akces do powiatowej bazy wolontariuszy gotowych do bezpłatnego świadczenia pomocy prawnej ukraińskim uchodźcom. Adwokatów i radców prawnych radomszczańskie starostwo prosi o kontakt z Pełnomocnikiem Starosty ds. Pomocy Ukrainie, Sekretarzem Powiatu Radomszczańskiego Tomaszem Kornackim, tel. 506 046 219.

Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Radomsku ogłosił zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie

Zbierają:
żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
Kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.
Środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, a także NOWE koce i śpiwory.
UWAGA! Nie zbierają odzieży. Adres oddziału gdzie można przynosić dary ul. Bugaj 3 Radomsko telefon kontaktowy 530 311 535 od poniedziałku do piątku 8.00-17.00.

We współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa UM w Radomsku ZHP Hufiec Radomsko organizuje zbiórkę produktów dla rodzin uciekających z Ukrainy, które będą stacjonować w naszym mieście. Wszystkie rzeczy można przekazać do punktu przy ulicy Bugaj 3 (Komenda Hufca ZHP Radomsko, wejście od II LO) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Harcerze szukają wolontariuszy do pomocy. W ramach działań przeprowadzone będą zbiórki potrzebnych rzeczy oraz lokowanie przybyłych ludzi. Wolontariusze będą potrzebni do magazynów, rozstawiania i przewozu sprzętu oraz przyjmowania uchodźców. Formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

Miejski Dom Kultury w Przedborzu

W związku z tragiczną sytuacją w Ukrainie MDK w Przedborzu organizuje zbiórkę najbardziej potrzebnych artykułów humanitarnych, artykułów pierwszej potrzeby: art. opatrunkowe, środki czystości, ręczniki, koce i itp.

Zbiórka w godzinach 10.00 do 19.00 w MDK.

Catering u Kacperka

We wtorek, 1 marca Catering u Kacperka zaprasza wszystkich Ukraińców na darmową zupę.

- Będzie również organizowana zbiórka dla potrzebujących: koce, kołdry, prześcieradła, pościele, słodycze dla dzieci. Miejsce zbiórki Catering u Kacperka – Radomsko ul. Leszka Czarnego 15 - mówi Piotr Kacperek.

Jednostka OSP Bogwidzowy została włączona do pomocy w związku z sytuacją na Ukrainie. W remizie przy ul. Przemysłowej 15 wraz z miastem Radomsko uruchomiono punkt magazynowy, czynny w godzinach 9.00 –17.00. Wszystkie osoby oraz organizacje prowadzące zbiórkę we własnym zakresie proszone są o przekazywanie darowizn pod wyżej wymieniony adres. Dary przekazane do strażnicy są sortowane, układane na paletach, a następnie za pośrednictwem wojewody przekazywane są do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Czytaj też: Samorządy wspólnie pomagają ofiarom wojny na Ukrainie

Starostwo Powiatowe w Radomsku przygotowuje kolejny transport do Równego - partnerskiego okręgu na Ukrainie.

- Wiemy, że to rzeczy drogie, a niektóre z nich trudno dostępne, ale już nie raz pokazaliście swoją operatywność i wielkie serce – mówią organizatorzy zbiórki.

Szczególnie potrzebne są:

- Przedłużacze,
- Kable elektryczne, gniazda
- Przenośne latarki + baterie
- Baterie „paluszki”, akumulatory.
- Krótkofalówki przenośne + zapasowe baterie
- Gaśnice
- Cieple ubrania
- Czajniki elektryczne
- Herbata, cukier
- Apteczki pierwszej pomocy
- Powerbanki
- Zegarki na rękę
- Rękawiczki budowlane
- Pianka poliuretanowa
- Naczynia jednorazowe
- Buty do kostki
- Materace dmuchane
- Nożyczki
- Bandaże szerokie, opaski uciskowe, bandaże elastyczne i inne środki opatrunkowe

Dary można przynosić do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku (ul. Szkolna 2) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00. 

Do pomocy zachęca prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Radomsko przygotowuje transport darów do Wozniesieńska

Najprawdopodobniej w najbliższą środę, 9 marca 2022 r. z Radomska wyruszy transport humanitarny do miasta partnerskiego Wozniesieńsk, które od początku marca bohatersko broni się przed rosyjską okupacją.

Miejscy urzędnicy proszą o wsparcie w przygotowaniu niezbędnych rzeczy do transportu. Są to:

- leki i artykuły medyczne (opatrunki, bandaże, leki przeciwbólowe itp.),

- sprzęt: kuchenki elektryczne, powerbanki, radia, baterie, latarki, latarki czołowe,

- maszynki do golenia,

- maszynki do strzyżenia włosów,

- bielizna termiczna,

- skarpety rozm. 41-42, 43-45,

- płaszcze przeciwdeszczowe.

Dary dla Wozniesieńska można dostarczać do kompleksu AQUARA do środy 9 marca do godz. 12.00.

Czytaj też: Zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Miasta i gminy powiatu radomszczańskiego solidarne z Ukrainą

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
ukraina powiat radomszczański solidarni z ukrainą wsparcie konflikt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE