[AKTUALIZACJA] Będzie mocno wiało!

[AKTUALIZACJA] Będzie mocno wiało!

Za sprawą głębokiego niżu o imieniu Ksawery, 5 października w całym województwie łódzkim spodziewamy się bardzo silnych porywów wiatru. Apogeum wystąpi między godziną 17 a 24.

Według prognoz synoptyków możemy spodziewać się silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 115 km/h, południowo-zachodniego skręcającego na północno-zachodni.

Na południu województwa istnieje ryzyko 30%, wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h.

W przypadku istotnych zmian prognoz ostrzeżenie będzie aktualizowane.

Synoptycy wydali także ostrzeżenie 2 stopnia:

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

5 października, w Urzędzie Miasta w Radomsku odbyło się spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

- Zaleca przygotować się na możliwe czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, zabezpieczyć mienie, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr oraz mogłoby stwarzać wtórne niebezpieczeństwo. W razie wystąpienia awarii lub zagrożenia prosimy o kontakt z Wydziałem Bezpieczeństwa i Porządku Urzędu Miasta Radomsko pod numerem alarmowym 44 681 00 00. Pracownicy wydziału pełnić będą stały dyżur zarówno podczas prognozowanego zagrożenia jak i po jego zakończeniu - informuje Janusz Taranek z UM w Radomsku.

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego poinformował odpowiednie instytucje i służby o możliwości wystąpienia zagrożenia, celem przygotowania do sprawnego reagowania w przypadku wystąpienia zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, a także powodujących straty w mieniu.  

AKTUALIZACJA:

Do godz. 19.20 na obszarze województwa zanotowano porywy wiatru do 60 km/h. Bez prądu pozostaje ok 12 tys. odbiorców.

Dla przykładu: Silny wiatr zaczyna się od prędkości 40 kilometrów na godzinę. Większe gałęzie zaczynają się kołysać. Kiedy zacznie wiać z prędkością powyżej 80 kilometrów na godzinę to należy się spodziewać, że tymczasowe znaki drogowe zostaną przewrócone. Możemy się spodziewać tego, że budynki zostaną lekko uszkodzone. 100km/h Powyżej tej prędkości rośnie potencjalna skala zniszczeń. Ciśnienie powoduje, że idąc pod wiatr mamy problemy z oddychaniem. Niektóre drzewa zaczynają się przewracać i np. przerywają linie wysokiego napięcia. Może dojść do uszkodzenia dachów, czy masztów linii energetycznych i telekomunikacyjnych (za łowcy burz łódzkie).

Więcej o:
wiatr burza opady pogoda nawałnica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE