„Akcja na Radomsko”. Patriotyczny piknik w centrum miasta

Fot. Wojciech Bojdo/ UM Radomsko

W związku z 80. rocznicą przeprowadzenia przez oddział por. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Zbigniew” tzw. „Akcji na Radomsko”, w Radomsku został zorganizowany piknik patriotyczno-edukacyjny.

Wydarzenie upamiętniło dokonania por. Stanisława Sojczyńskiego „Zbigniewa” i jego podkomendnych walczących w szeregach Armii Krajowej, a po 1945 r. działających w antykomunistycznym ruchu niepodległościowym – Konspiracyjnym Wojsku Polskim.

W programie pikniku znalazła się historyczna rekonstrukcja partyzanckiego ataku przeprowadzona przez żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, promocja okolicznościowej monety Narodowego Banku Polskiego przedstawiającej S. Sojczyńskiego „Warszyca” będącej częścią serii „Wyklęci Żołnierze Niezłomni”. Nie zabrakło żołnierskiej grochówki a także stoisk: Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego oraz Służby Więziennej. Prowadzona była również rejestracja potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Dla zgromadzonych, z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół „Musical Souls”.

W pikniku uczestniczyła rodzina Stanisława Sojczyńskiego. Obecny był również wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Akcja na Radomsko

W nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r. oddział dowodzony przez por. Sojczyńskiego zaatakował więzienie w Radomsku, po tym jak 3 sierpnia 1943 r. Niemcy przeprowadzili pacyfikację Rzejowic – rodzinnej wsi Stanisława Sojczyńskiego. Zabito kilku mieszkańców, aresztowano i wywieziono do Radomska wielu członków podziemia. W wyniku przeprowadzonej bez strat akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów. Po tej akcji por. Sojczyński utworzył pierwszy w Obwodzie Radomsko oddział partyzancki, którym dowodził do listopada 1943 r.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko piknik patriotyczny stanisław sojczyński 9 łbot inscenizacja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE