„Akcja na Radomsko” – patriotyczny piknik już w niedzielę

„Akcja na Radomsko” – patriotyczny piknik już w niedzielę Fot. mat. organizatora

W związku z 80. rocznicą przeprowadzenia przez oddział por. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Zbigniew” tzw. „Akcji na Radomsko”, w Radomsku zostanie zorganizowany piknik patriotyczno-edukacyjny. Wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia w godz. 14.00 – 17.30 na placu 3 Maja.

Planowane wydarzenie upamiętnieni dokonania por. Stanisława Sojczyńskiego „Zbigniewa” i jego podkomendnych walczących w szeregach Armii Krajowej, a po 1945 r. działających w antykomunistycznym ruchu niepodległościowym – Konspiracyjnym Wojsku Polskim.

W programie:

- historyczna rekonstrukcja partyzanckiego ataku przeprowadzona przez żołnierzy 9. ŁBOT,
- promocja okolicznościowej monety Narodowego Banku Polskiego przedstawiającej S. Sojczyńskiego „Warszyca” będąca częścią serii „Wyklęci Żołnierze Niezłomni”.
- stoiska żołnierskie,
- stoiska edukacyjne WP, IPN i NBP,
- rejestracja potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS
- koncert patriotyczny.

Partnerzy:

Miasto Radomsko, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Narodowy Bank Polski, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, 9 Łódzka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. 

Akcja na Radomsko

W nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r. oddział dowodzony przez por. Sojczyńskiego zaatakował więzienie w Radomsku, po tym jak 3 sierpnia 1943 r. Niemcy przeprowadzili pacyfikację Rzejowic – rodzinnej wsi Stanisława Sojczyńskiego. Zabito kilku mieszkańców, aresztowano i wywieziono do Radomska wielu członków podziemia. W wyniku przeprowadzonej bez strat akcji uwolniono ponad 40 Polaków i 11 Żydów. Po tej akcji por. Sojczyński utworzył pierwszy w Obwodzie Radomsko oddział partyzancki, którym dowodził do listopada 1943 r.

Więcej o:
radomsko piknik piknik patriotyczny impreza akcja na radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE