Akcja edukacyjna „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie”

Akcja edukacyjna „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie”

W Starostwie Powiatowym w Radomsku, we wtorek 20 sierpnia zorganizowano spotkanie skierowane do seniorów, na temat ich bezpieczeństwa na drodze. Funkcjonariusze policji przypomnieli podstawowe przepisy w ruchu drogowym, a na specjalnym symulatorze dachowania można było przekonać się, jak ważną role odgrywają pasy bezpieczeństwa.

Projekt pt. „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie” skierowany jest do ludzi w wieku 60+, zarówno do tych będących kierowcami, poruszającymi się pieszo, jak i rowerzystów. To wspólna ogólnopolska akcja Ministerstwa Infrastruktury, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i policji, realizowana w 94 powiatach w całej Polsce.

W Radomsku funkcjonariusze policji omówili z seniorami podstawowe przepisy ruchu drogowego. Mówiono o tym, jak powinni poruszać się po drodze publicznej zarówno będąc pieszym, rowerzystą bądź kierującym pojazdem mechanicznym. Wszyscy uczestnicy ruchu powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania i być czujnym. Bezwzględną zasadą bezpieczeństwa na drodze jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. I te zostały na wtorkowym spotkaniu w Starostwie przypomniane.

Natomiast prowadzący spotkanie Krzysztof Wójcik omawiał z seniorami różnego rodzaju zachowania na drodze, które mogą ich spotkać. Na krótkich filmach przedstawionych było kilka sytuacji drogowych, zarówno tych prawidłowych jak i tych łamiących przepisy, aby dokładniej je zobrazować i zobaczyć, jak wygląda sytuacja związana z bezpieczeństwem.

Seniorzy mogli również skorzystać z symulatora dachowania i przekonać się, jak ważne rolę odgrywają pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Natomiast na specjalnym urządzeniu – miernik czasu reakcji – mogli zmierzyć swój czas reakcji i refleksu. To jak szybko zareagują na bodźce wzrokowe i dźwiękowe. jest niezwykle ważne. I choć metryka nie zawsze jest wyznacznikiem bezpiecznej jazdy, dobrze jest móc to sprawdzić.

- Jest to kwestia indywidualnej percepcji każdego człowieka. Nie wszyscy, zarówno po osiągnięciu pewnego wieku będą mogli tak jak młodzi kierowcy dobrze panować nad pojazdem, bądź też poruszać się po drodze rowerem. Na pewno taka kwestia, jak nasza sprawność fizyczna, to jak się poruszamy, percepcji, obserwacji pola, czy dobrze widzimy, są tymi wyznacznikami i sygnałami, które decydują o bezpieczeństwie naszym i innych uczestników ruchu drogowego
- mówi młodszy aspirant Grzegorz Kącki z KPP w Radomsku.

Jak się okazuje, takie spotkania przypominające przepisy ruchu drogowego są bardzo potrzebne i to nie tylko dla seniorów. W Radomsku w zeszłym roku doszło do wielu wydarzeń drogowych z udziałem seniorów, w których byli oni ofiarami wypadków, ale również sprawcami. Jednak najwięcej zdarzeń powodowanych jest przez uczestników ruchu w przedziale wiekowym od 25 lat do 45 lat. Natomiast miejscem, w którym odnotowano najwięcej wypadków, również śmiertelnych, to w Radomsku ulica Brzeźnicka, zwłaszcza od ronda w kierunku DK1, gdzie brak jest chodników.

Więcej o:
senior radomsko bezpieczeństwo na drodze radomsko akcja bezpieczny senior na drodze
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE