Ach ten wąsik! O bezpiecznych metodach depilacji twarzy

Ach ten wąsik! O bezpiecznych metodach depilacji twarzy

O ile o kobiecym zaroście na nogach czy pod pachami mówimy otwarcie, o tyle niepożądane włoski na twarzy bywają powodem wielu kompleksów. Zamiast wstydzić się swojego wyglądu, warto skorzystać z licznych metod depilacji, które pozwalają skutecznie i na długi czas zapomnieć o włoskach. Którą z nich wybierzesz?

Skąd ten zarost?

W większości przypadków mamy do czynienia z podłożem genetycznym i dziedzicznymi mechanizmami powstawania zarostu. Powodem mogą być także czasowe zaburzenia hormonalne, związane z okresem dojrzewania lub menopauzą. Nierzadko problem może pojawić się z dnia na dzień, w wyniku intensywnego leczenia oraz przyjmowania różnych medykamentów. Winowajcami występowania włosków na twarzy wreszcie mogą być różnego rodzaju choroby endokrynologiczne, np. tarczyca czy torbiele jajników. Tutaj niezbędna jest pomoc specjalisty oraz leczenie, którego rezultatem może być osłabienie owłosienia lub jego całkowity zanik.

Warto zwrócić uwagę na to, że problem owłosienia w okolicach twarzy jest nie tylko kwestią estetyczną, lecz także psychiczną. Niechciany zarost wpływa na nasze samopoczucie i może skutecznie zniechęcać do brania udziału w życiu towarzyskim. Na szczęście producenci kosmetyków oraz urządzeń wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kobiet i dopasowują produkty do depilacji do różnych części twarzy: miejsca nad ustami (przysłowiowy wąsik), między brwiami czy przy uszach.

Nie zapomnij o przygotowaniu skóry

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek depilacji twarzy, należy odpowiednio przygotować skórę, by uniknąć podrażnień oraz zaczerwienień. Pamiętaj, by zawsze umyć fragment skóry, z którego będą usuwane włoski. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób nie dojdzie do reakcji między kosmetykami a makijażem czy kremem. Miej w zanadrzu kostki lodu lub żel chłodzący, którym posmarujesz twarz po zakończonym zabiegu. Staraj się być delikatną podczas depilacji i wyrywać włoski zawsze w jednym kierunku.


Domowe sposoby usuwania włosków z twarzy

Najpopularniejszą metodą usuwania wąsika jest wosk. W każdej drogerii bez trudu znajdziemy plastry z woskiem na zimno, które przykleja się do twarzy i szybkim, zdecydowanym ruchem odrywa, usuwając włoski wraz z cebulkami. Efekty utrzymują się nawet do 4 tygodni. Z wosku nie powinny jednak korzystać osoby z cerą wrażliwą.

Do najdelikatniejszysz i bezbolesnych metod należy stosowanie kremu do depilacji, który rozpuszcza keratynową strukturę włosów. Wystarczy zaaplikować kosmetyk na twarz i pozostawić na kilka minut. Warto jednak wykonać próbę uczuleniową, by wyeliminować niepożądane reakcje alergiczne. Producenci coraz częściej umieszczają w kremach substancje łagodzące i nawilżające, dzięki którym skóra po depilacji wygląda naprawdę dobrze.

Miłośniczki pielęgnacji naturalnej do depilacji wybierają samodzielnie przygotowane pasty cukrowe. Do jej wykonania potrzebne są jedynie woda, sok z cytryny oraz cukier, które następnie należy podgrzać i ostudzić. Taką klejącą masę przykładamy do zarostu i – podobnie jak plastry z woskiem – odrywamy zdecydowanym ruchem. W tym przypadku jednak nie usuwamy cebulek, więc metoda wymaga częstego powtarzania.

Tradycyjne maszynki do golenia, choć zapewniają gładką skórę na 1-2 dni, wciąż mają swoje zwolenniczki, także, jeżeli chodzi o usuwanie zarostu z twarzy. Ostrza przycinają włoski tuż przy twarzy, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, by uniknąć skaleczenia. Maszynkę należy prowadzić zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków.

Coraz więcej kobiet sięga po profesjonalne depilatory. Choć nie należą do najtańszych metod depilacji, zapewniają wysoki komfort stosowania (porównywalny do zabiegów w gabinecie kosmetycznym) oraz efekty utrzymujące się do 4-6 tygodni. Urządzenie usuwa włoski (nowoczesne modele radzą sobie nawet z tymi najkrótszymi) wraz z cebulkami. Coraz więcej producentów decyduje się na dołączanie do zestawu różnych końcówek służących do pielęgnacji twarzy np. szczoteczkę do peelingu.

Na koniec metoda nieco przerażająca, za to szybka i bezbolesna. Przycinanie włosków nożykiem tuż przy powierzchni skóry pomaga zwłaszcza w regulowaniu łuków brwiowych i przestrzeni między nimi. 

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE