„Abiturient” w Radomsku został pomnikiem przyrody

„Abiturient” w Radomsku został pomnikiem przyrody Fot. UM Radomsko

Kasztanowiec zwany „Abiturientem”, rosnący na skarpie przy ul. Armii Krajowej w Radomsku ma 115 lat. Jest symbolem matur dla kilku pokoleń absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku oraz obiektem lokalnego kultu religijnego dzięki odrestaurowanej niedawno kapliczce. Podczas piątkowej (29 września 2023 r.) sesji radni podjęli decyzję, że drzewo zostanie ustanowione pomnikiem przyrody.

- Władze Radomska odrzucały wnioski o nadanie mu statusu pomnika przyrody już dwukrotnie – w 2012 i 2019 roku. Teraz do starań dołącza się I LO – była dyrektor Renata Kosela doprowadziła do sporządzenia petycji o nadanie drzewu statusu ochronnego w 2021 roku. Podpisało się pod nią 361 pracowników, uczniów i absolwentów szkoły. Dodatkowo radomszczańskie firmy zajmujące się drzewami – Green Park i Dendromedic wykonały wspólnie szczegółową diagnostykę drzewa i przeprowadziły szereg zabiegów pielęgnacyjnych mających zapewnić bezpieczeństwo samemu drzewu jak i przebywającym pod nim ludziom – mówi Ernest Rudnicki, dendrolog.

Wniosek o ustanowienie 12. radomszczańskiego pomnika przyrody wraz z załącznikami wpłynął 14 lipca 2023 r. do Urzędu Miasta Radomska.

Podczas piątkowej (29 września 2023 r.) sesji, radni uwzględnili wniosek. Po zakończeniu obrad na drzewie zostanie zawieszona tabliczka, potwierdzająca nadanie kasztanowcu statusu pomnika przyrody.

Więcej o:
radomsko sesja rady miasta radomska pomnik przyrody kasztanowiec abiturient
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE