80. rocznica likwidacji getta w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W piątek, 7 października w Radomsku odbyły się obchody związane z 80. rocznicą likwidacji getta w Radomsku. Uroczystości organizowali: The Kesselman Muzeum wspólnie z naczelnym rabinem Polski, Michelem Schudrichem.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 na Placu 3 Maja, przy fontannie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele radomszczańskich władz lokalnych, uczniowie szkół a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. W uroczystości wzięli udział m.in.: Yacov Livne - ambasador Izraela, ambasador Argentyny - Anna Maria Ramirez, pierwszy konsul ambasady Francji - Lucie Stepanyan.

Likwidację getta rozpoczęto w październiku 1942 roku. Ponad 8 tysięcy ludzi czekało na pociąg towarowy, który przyjechał dopiero następnego dnia. Wywieziono ich wprost do komór gazowych w Treblince. Tych, którzy zostali w getcie, zamknięto m.in. w synagodze i przyległych budynkach przy ul. Joselewicza. Okupanci zostawili tylko ostatnią grupę 200 osób „do sprzątania" getta. Z czasem ich też odsyłano do obozu.

Radomszczańskie getto usytuowane było w rejonie ulic Przedborskiej, Fabianiego, Stodolnej, Skoczyńskiego, Rolnej, Wyszyńskiego, Berka Joselewicza i Mickiewicza. W momencie wybuchu wojny w Radomsku mogło mieszkać nawet 8 tys. Żydów.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
getto getto radomsko żydzi radomsko muzeum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE