79. rocznica Bitwy pod Ewiną. Ciach: Nie damy Kaczyńskiemu zburzyć pomnika

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W niedzielę, 10 września odbyły się obchody 79. rocznicy bitwy pod Ewiną. Uroczystości z tej okazji zorganizowała Nowa Lewica. Obchodom rocznicy towarzyszył jak zwykle szereg atrakcji.

Obchody rozpoczęła polowa msza święta. Po nabożeństwie delegacje organizacji i stowarzyszeń, przedstawicieli szkół i samorządów złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bitwę oraz jej ofiary.

- Z najwyższym szacunkiem odnoszę się do wieloletnich starań mających na celu upamiętnienie partyzantów walczących o wolność Ziemi Radomszczańskiej. Żołnierzy Armii Ludowej walczących we wrześniu 1944 roku z okupantem hitlerowskim. Dali wyraz swojemu patriotyzmowi, pamięć o ich walce z faszyzmem nie może zostać zapomniana - napisał w liście do uczestników obchodów Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Nowej Lewicy. List odczytał poseł Tomasz Trela.

- Jesteśmy tu i będziemy. Nie ma takiej siły, która by nas powstrzymała. Czy ten pomnik będzie czy nie będzie, to my tu będziemy. Usypiemy go sobie sami, jeżeli Kaczyński nam go rozbierze. Ale nie rozbierze, bo mu nie pozwolimy - mówił Arkadiusz Ciach, radny Powiatu Radomszczańskiego.

Zaplanowano także piknik z różnymi atrakcjami m.in.: Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej, występy Ani Wieleńskiej, Zespołu Ludowego „Echo” z Silniczki, Zespołu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Borowa z gminy Gidle, oraz Orkiestry Dętej „Expresja” z Silnicy.

Można zwiedzać ekspozycje militarne m.in. czołg T-34 z Zabrza. I oczywiście smaczna wojskowa grochówka.

Bitwa pod Ewiną, walka stoczona w dniu 12 września 1944 roku przez 3 Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema z jednostkami armii niemieckiej, żandarmerii i częścią kolaborantów z Korpusu Kawalerii Kałmuckiej.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
79. rocznica Bitwy pod Ewiną 2023 2023 79. rocznica Bitwy pod Ewiną Ewina 2023
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE