76. rocznica likwidacji getta w Radomsku

76. rocznica likwidacji getta w Radomsku Fot. Urząd Miasta Radomsko

12 października władze Radomska upamiętniły 76. rocznicę likwidacji getta w Radomsku.

Prezydent Jarosław Ferenc wraz z wiceprezydent Małgorzatą Kańską-Kipigroch złożyli kwiaty pod macewą na ulicy Joselewicza w Radomsku.

Getto w Radomsku było jednym z pierwszych w Polsce, które Niemcy utworzyli w czasie II wojny światowej. Getto mieściło się w obrębie dzisiejszych ulic: Przedborskiej, Fabianiego, Stodolnej, Skoczyńskiego, Rolnej, Wyszyńskiego, Berka Joselewicza i Mickiewicza. Na bramie głównej do getta wisiała tabliczka, która zabraniała wstępu innym mieszkańcom. W getcie mieszkało około 18 tysięcy Żydów. Natomiast w październiku 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta w okupowanym Radomsku.

- W Radomsku mamy wiele rocznic, o których musimy pamiętać. Musimy też pamiętać o dzisiejszej rocznicy, o tych tragicznych dziejach naszego miasta, gdzie mieszkańcy Radomska zostali wywiezieni to getta i w którym ginęli. Taka rocznica, jak ta upamiętnia na pewno to, że miasto Radomsko było miastem wielokulturowym, zawsze otwartym i miastem, które bardzo często angażowało się w różnego rodzaju wydarzenia, które miały miejsce w Polsce. Radomsko było miastem bardzo różnorodnym, a jednocześnie bardzo patriotycznym
- mówił Jarosław Ferenc.

Więcej o:
rocznica likwidacji getta w Radomsku getto Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE