76. Rocznica Bitwy pod Ewiną

76. Rocznica Bitwy pod Ewiną

W niedzielę, 13 września odbyły się obchody 76. rocznicy Bitwy pod Ewiną. Uroczystości z tej okazji zorganizowała Nowa Lewica. Obchodom rocznicy towarzyszył jak zwykle szereg atrakcji.

Uroczystości w lesie pod Ewiną już od lat upamiętniają Bitwę pod Ewiną. Była to walka stoczona w dniach 12-13 września 1944 roku przez 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspieraną przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego z jednostkami armii niemieckiej.

- Było jasne, że rozlokowanie sił AL w Ewinie i okolicznych wsiach jest nieprzyjacielowi znane, i że tu nastąpi główne uderzenie Niemców. Zgodnie z decyzją sztabu Brygady przystąpiono natychmiast do zaminowania dróg prowadzących do Ewiny, a poszczególne bataliony przygotowały pozycje obronne na skraju masywu leśnego. W nocy z 11 na 12 września hitlerowcy zajęli pozycje wyjściowe wzdłuż szosy Radomsko-Koniecpol i Radomsko-Przedbórz. O godzinie 4 nad ranem oddziały niemieckie przybył na samochodach do Cielętnik, Gidel. Żytna, Wielgomłyn – przypominał wydarzenia z tamtych lat Artur Ostrowski były poseł na Sejm RP z Nowej Lewicy.

Rocznica jak zawsze była okazją do złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem, by upamiętnić w ten sposób walczących w Bitwie.

Tradycją są także odznaczenia. W tym roku otrzymali je: Jarosław Abramczyk, Stefan Bebłociński, Krzysztof Białek, Arkadiusz Ciach, Czarna Flota Końskie, Waldemar Dymecki, Franciszek Giziński, Grzegorz Grabny, Dariusz Gryz, Marek Jadynak, Grzegorz Jędrzejewski, Jerzy Kaczmarek, Marian Kłobucki, Arkadiusz Kulejewski, Jerzy Łomiński, Tomasz Łomiński, Mariusz Małkowski, Marcin Marcinkowski, Paweł Mika, Andrzej Nieszapur, Przemysław Ososiński, Andrzej Reguła, Zbigniew Sławuta, Renata Stanisławska, Grzegorz Węgrecki, Władysław Węgrecki, Maciej Widuchowski, Piotr Widuchowski, Wacław Widuchowski, Zespół Stowarzyszenia Wsi Borowa, Zespół Widawianki.

W tym roku nie zabrakło także występów m.in.: znanej z programu „Mali Giganci” Ani Wieleńskiej, Akademii Młodych Talentów „Małe Skrzypeczki” z Kielc czy Orkiestry Dętej „Expresja”. Można było posilić się wojskową grochówka.

Więcej o:
ewina rocznica bitwy pod ewiną sld nowa lewica obchody ewnia arkadiusz ciach
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE