70. rocznica śmierci \"Warszyca\"

Z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, w niedzielę 19 lutego w Radomsku obchodzono 70. rocznicą śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Klasztorze OO Franciszkanów. Po mszy, uroczystości przeniosły się pod Pomnik Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ul. A Krajowej. Pomnik stanął w Radomsku w 2010 roku. Tutaj parlamentarzyści m.in. Anna Milczanowska, władze miasta i powiatu, przedstawiciele środowisk kombatanckich i niepodległościowych, policji, straży pożarnej złożyli kwiaty. W uroczystościach wziął udział także syn „Warszyca” wraz z rodziną.

Odczytano też apel poległych. Podobnie jak na wszystkich wydarzeniach z udziałem wojska, usłyszeć było można apel smoleński.

Obecny na uroczystościach minister Antoni Macierewicz mówił:

Młodzieży, wy którzy w klasach mundurowych, w strukturach proobronnych, chcecie przejąć tradycje, najlepsze tradycje Wojska Polskiego, najlepsze tradycje tych którzy walczyli za ojczyznę. Mówię dziś do was jako Minister Obrony Narodowej, mając świadomość jak wielki obowiązek spada na państwo polskie, spada na armię, żeby w sposób właściwy uczcić pamięć polskich bohaterów, którzy przechowali tradycję wielką niepodległościową polskiej armii, którzy zaświadczyli, że naród polski nigdy nie ugnie się przed przemocą (…).

(…) Żołnierze Wyklęci. Można by rzec, że wspominamy jedynie dawno odeszłą przeszłość, pamięć  i dzieje naszych przodków. Ale nie. Tak nie jest. Dzisiaj, Wojsko Polskie przejmuje ich tradycję. Dzisiaj Wojsko Polskie, przejmuje ich wartości, świadczy o tym, że jest kontynuacją Żołnierzy Niezłomnych, tych którzy nigdy się nie poddali.

(…) Tylko Polska sprawiedliwa może być Polską silną, tylko Polska sprawiedliwa może zbudować silną armię, tylko Polska sprawiedliwa może zagwarantować niepodległość (…).

Organizatorami obchodów byli: Zarząd Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, posłanka Anna Milczanowska oraz miasto Radomsko.

O godz. 16.30 w Miejskim Domu Kultury,  zaplanowano koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Niedzielne uroczystości pod pomnikiem KWP wpisały się w radomszczański program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które potrwają w naszym mieście do 1 marca. Program TUTAJ.

Stanisław Michał Sojczyński pseud. "Warszyc",  ur. 30 marca 1910 w Rzejowicach, zamordowany  19 lutego 1947 w Łodzi. Kapitan piechoty Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.  Organizator podwójnego ataku  na więzienie w Radomsku . Pierwszy atak miał miejsce  w sierpniu 1943 r. Wtedy to udało się uwolnić Polaków przetrzymywanych przez Niemców. Po wojnie w 1946 r. wyzwolił grupę osób aresztowanych i przetrzymywanych przez władze komunistyczne. Aresztowany w 1946 roku. 19 lutego 1947 roku zamordowany wraz z innymi członkami organizacji. Do dziś nie wiadomo gdzie został pochowany.

Więcej o:
warszyc tropem wilczym kwp radomsko rocznica warszyc
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE