W niedzielę, 9 września, w miejscowości położonej pod Ewiną (gmina Gidle), odbędą się uroczystości upamiętniające 68. rocznicę Bitwy pod Ewiną.
W niedzielę, 9 września, w miejscowości położonej pod Ewiną (gmina Gidle), odbędą się uroczystości upamiętniające 68. rocznicę Bitwy pod Ewiną.
Program uroczystości:
godz. 10.30 - polowa msza święta, rozpoczęcie spotkania rocznicowego
godz. 11.30 - uroczystości przed pomnikiem - przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem upamietniającymi Bitwę pod Ewiną
godz. 12.30 - wspólna grochówka przy występach artystycznych młodzieży szkolnej, orkiestry dętej oraz zespołu ludowego "Kraszewianki" z Masłowic
W uroczystościach wezmą udział grupy rekonstrukcyjne: pojazdy militarne i kawaleria. Odbędzie się także zlot rowerzystów z województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Zaprezentuje się również Klub Krótkofalowca z Radomska - SP7PRA.
Patronat nad uroczystościami objął Jerzy Wenderlich - wicemarszałek Sejmu
Bitwa pod Ewiną.
12 września 1944 r. rozegrała się największa bitwa na Ziemi Radomszczańskiej - Bitwa pod Ewiną. Oddziały III Brygady im. gen. Bema przyjęły bitwę z dziesięciokrotnie liczebniejszym wojskiem niemieckim. Siły hitlerowskie określano na 200 samochodów z wojskiem (około 6000 ludzi) oraz samochody pancerne. Nieprzyjaciel kilkakrotnie uderzał ze wszystkich stron na zgrupowanie żołnierzy Armii Ludowej. Dzięki bohaterskiej postawie, plan nieprzyjacielski nie powiódł się. Straty wroga oceniano na około 100 zabitych i 200 rannych. Na założone przez partyzantów miny najechało kilka pojazdów nieprzyjaciela, a w jednym z samochodów zginęła grupa oficerów niemieckich. Gdy wszystkie jednostki brygady zebrały się w punkcie koncentracji, stwierdzono, że straty wyniosły 12 zabitych partyzantów, 11 rannych i kilkunastu zaginionych.
Pod Ewiną stoczona została największa bitwa okręgu częstochowsko-piotrkowskim. Nazwa Ewiny została wyryta na pomniku Czynu Partyzanckiego w Polichnie wśród największych walk partyzanckich w Polsce.
(rys historyczny Bitwy pod Ewiną na podstawie książki "Radomsko". Autor R. Szewd s.24.)