6,1 mln zł na walkę z hakerami dla szpitali w regionie łódzkim

Fot. pixabay

6, 1 mln zł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych otrzyma 13 szpitali w Łódzkiem, z którymi ŁOW NFZ dotychczas podpisał umowy na dotacje. Szpitale mogą sfinansować z tych pieniędzy szkolenia personelu, kupić programy i usługi, które ochronią je przed groźnymi cyberatakami.

Do tej pory umowy na dotacje podpisały szpitale w Łodzi, Brzezinach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej, Sieradzu i Zduńskiej Woli. Łódzki Fundusz otrzymał także kolejne wnioski z placówek medycznych w regionie.

Wysokość dofinansowania zależy od wartości kontraktu placówki z NFZ. Wsparcie wynosi od ponad 240 tys. zł do nawet 900 tys. zł. Niestety, incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu placówek medycznych nasiliły się. Ma to związek m.in. z wojną w Ukrainie. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań.

Na całym świecie odnotowano w 2021 r. znaczny wzrost   incydentów cyberbezpieczeństwa skierowanych głównie na szpitale aż o 71 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Ostatnie 2 lata epidemii to ogromna popularyzacja usług e-zdrowia i telemedycyny. Korzystanie z systemów komunikacji elektronicznej i rozwiązań teleinformacyjnych jest nierozerwalnie związane z możliwością wystąpienia incydentu, który może nawet uniemożliwić prowadzenie leczenia przez placówkę medyczną.

Kto może otrzymać pieniądze?

Wsparcie jest przeznaczone dla szpitali, które wykonują świadczenia w zakresach: leczenie szpitalne, rehabilitacja lecznicza, lecznictwo uzdrowiskowe, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

W Łódzkiem to kilkadziesiąt placówek medycznych.

Co finansuje NFZ?

NFZ sfinansuje, z pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych oraz związanych z nimi usług, które podniosą poziom bezpieczeństwa w placówkach leczniczych, a nie samą informatyzację.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

Aby skorzystać z finansowania, szpitale w Łódzkiem do 30 listopada 2022 r. składają do dyrektora ŁOW NFZ wniosek o zawarcie umowy. Do wniosku muszą dołączyć raport z Systemu Statystyki Ochrony Zdrowia, który potwierdza wypełnienie ankiety badającej poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Szpital otrzyma wsparcie po złożeniu do 16.12.2022 niezbędnych dokumentów, w tym wyniku audytu bezpieczeństwa placówki.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
nfz narodowy fundusz zdrowia nfz łódź szpital szpital radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE