5 lat z łódzkimi Terytorialsami. Uroczyste obchody w Radomsku

Fot. Jacek Paszewski

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto. Mija właśnie 5 lat od sformowania tej jednostki wojskowej. Początek obchodów zorganizowano 19 kwietnia na dziecińcu Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Uroczystość została ustanowiona dla upamiętnienia wydarzeń nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku, kiedy to oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem porucznika Jana Rogulki pseudonim „Grot” uwolnił z miejskiego aresztu w Radomsku przetrzymywanych i bestialsko torturowanych tam przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa żołnierzy Armii Krajowej. 

O tych wydarzeniach i Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu ”przypomniał obecny na uroczystościach zastępca dowódcy 9. ŁBOT ppłk. Marcin Markiewicz.

- 77 lat temu grupa obywateli Ziemi Radomszczańskiej chwyciła za broń, by walczyć ze śmiertelnym wrogiem państwa polskiego. Wrogiem, dla którego Polska od wieku stanowiła cel do zgładzenia. Szarpana po 123 lata zaborów znów musiała walczyć o wolność. Tą, za którą ginęły tysiące żołnierzy na frontach europejskich i poza nim. Wśród tych osób był Stanisław Sojczyński. Stanął on na czele Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Formacji złożonej w dużej mierze z braci broni walczących wcześniej z najeźdźcą niemieckim. Formacja ta powstała w celi obrony ludności przed terrorem UB, ochroną ludności przed gwałtami, rabunkami Armii Czerwonej i likwidacją band grabiących miejscową ludność – zaznaczył.

- Operacje uwalniania zakładników we współczesnej taktyce są elementem przeznaczonym tylko dla elit służb specjalnych. Stąd mogę śmiało powtórzyć, że podkomendni „Warszyca”, wcześniej „Zbigniewa” (pseudonim Sojczyńskiego – red.) byli elitą samą w sobie. Zaś ich dowódca za kunszt dowodzenia, organizację, utrzymanie dyscypliny jest wzorem do naśladowania - podkreślił

Obchody do Radomska na uroczysty apel przyciągnęły żołnierzy 9. Łódzkiej BOT, władze miasta i powiatu, samorządowców, posła na Sejm, kombatantów, młodzież szkolną i mieszkańców. Odśpiewano hymn państwowy, podniesiono falgę na maszt i odczytano apel pamięci. Była też salwa honorowa.

Po uroczystościach w muzeum, gości zaproszono do Miejskiego Domu Kultury na widowisko w wykonaniu Teatru „Źródło” pt. „Niepokonani w swojej patriotycznej postawie…”. Złożono też kwiaty pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ul. Armii Krajowej.

W weekend 22 kwietnia obchody przeniosą się do Łodzi. Na placu Katedralnym (od 18.00) zorganizowany będzie piknik wojskowo-patriotyczny z pokazami sprzętu, atrakcje dla dzieci, stoiska promocyjne służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji. Przysięgę złożą tez nowi żołnierze brygady przy ul. Piotrkowska 265 (godz. 10.00).

W skład 9. ŁBOT (utworzona 27 grudnia 2017 roku) wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 91blp w Zgierzu, 92blp w Kutnie, 93blp w Łasku oraz samodzielne kompanie: saperów, dowodzenia, szkolna i logistyczna.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
wot rocznica uroczystości brygada muzeum muzeum radomsko terytorialsi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE