4 - 9 października Radomsko Miastem Różewiczów

4 - 9 października Radomsko Miastem Różewiczów

W dniach 4-9 października w Radomsku, rodzinnym mieście braci Różewiczów odbędzie się kolejna edycja Różewicz Open Festiwal.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie Miejskiego Domu Kultury będzie można zobaczyć m.in. spektakl „Białe małżeństwo” Teatru Narodowego w Warszawie z Edytą Olszówką i Zbigniewem Zamachowskim, czy „Kup kota w worku. Work in progress” w wykonaniu słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. W programie przewidziano również pokaz etiud reżyserskich i aktorskich studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Wśród propozycji znalazł się również spektakl muzyczny „Bramy do ogrodu” w reżyserii Anny Kękuś z udziałem Marka Bałaty, Krzysztofa Ścierańskiego i Igora Obłozy.

Podczas festiwalu nie może zabraknąć miejsca dla filmu. Organizatorzy zapraszają na obraz Stanisława Różewicza założyciela legendarnego Studia Filmowego TOR  „Samotność we dwoje” oraz pokaz filmów Andrzeja Sapiji, który przedstawia nam Tadeusza Różewicza, jakim być może go nie znaliśmy.

W trakcie festiwalu odbywać się będą debaty, spotkania i wystawy. Przewidziano również propozycje dla wielbicieli muzyki.
W piątek 6 października w Radomsku wystąpi Maja Kleszcz&Kwartet Prowincjalny, natomiast dzień później zespół Dagadana
z kompozycjami z płyty „List do Ciebie”, które powstały do wierszy Janusza Różewicza, najstarszego z braci. Przypomnijmy, że zespół Dagadana w 2014 roku nagrał płytę „List do Ciebie” z tekstami najstarszego z braci Różewiczów, Janusza, który niestety nie zdołał rozwinąć swojego talentu. To jednak właśnie on wprowadził w świat sztuki młodszych braci Stanisława i Tadeusza, którzy po latach upamiętnili go. Przypomnijmy, że Stanisław poświęcił bratu film „Nasz starszy brat”, pod tym samym tytułem ukazała się również książka Tadeusza Różewicza. Obecnie dzięki zespołowi Dagadana kolejne pokolenie może zapoznać się z twórczością Janusza Różewicza i ocalić jego poezję od zapomnienia.

Ponadto w sobotę 7 października poznamy kolejnego laureata IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Przypomnijmy, że nagrodę główną stanowi druk utworów w formie tomiku poetyckiego. Do tej pory w konkursie zwyciężali: Jacek Kawecki, Piotr Mosoń, Joanna Małgorzata Przybylska, Edyta Wysocka, Agnieszka Marek, Anna Grabowska, Robert Feszak i Piotr Machul.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Różewicz Open Festiwal! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wejściówki można odebrać w kasie Miejskiego Domu Kultury.

Szczegółowy program Festiwalu TUTAJ.

Portal Radomsko24.pl jest patronem medialnym Różewicz Open Festiwal.

Więcej o:
rof rof radomsko różewicz open festiwal różewicz radomsko mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE