300 tys. złotych na wymianę źródeł ciepła

300 tys. złotych na wymianę źródeł ciepła Fot. pixabay.com

300 tys. złotych z miejskiego budżetu w Radomsku zostanie przeznaczone na dotacje dla mieszkańców na wymianę i modernizację źródeł ciepła. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie.

Jak podkreślali radni, jest to bardzo ważna uchwała, bo dzięki niej w Radomsku nastąpi znaczna poprawa jakości powietrza.

- W Radomsku bardzo wiele osób cierpi na choroby układu oddechowego, które skracają ich życie. Dlatego jak najbardziej należy przyjmować programy zmieżające do poprawy jakości powietrza – mówił Tadeusz Kubak, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Miejski program mający na celu ograniczanie niskiej emisji na terenie Radomska zakłada wymianę indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych i zastąpienia ich przez wydajniejsze źródło ciepła.

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć mieszkańcy? W przypadku zakupu pieca na eko-groszek V generacji będzie to kwota maksymalnie 4,5 tys. złotych. Osoby, które zdecydują się zakupić piec spełniający jeszcze wyzsze standardy ekologiczne mogą otrzymać do 6 tys. złotych. Liczyć się będzie kolejność zgłoszeń.

- W Polsce funkcjonują programy w ramach których można się ubiegać o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, takie jak chociażby program Czyste Powietrze. Nie wszyscy jednak mogą z nich skorzystać. Chcemy, by osoby, które nie mogą skorzystać z tego programu, mogły się ubiegać o dotację z budżetu miasta. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że zarezerwowane środki jest to kropla w morzu potrzeb. Musimy jednak pamiętać, że budżet miasta ma duże ograniczenia spowodowane chociażby coraz mniejszymi dochodami – zauważa prezydent Jarosław Ferenc.

Radni podkreślali, że Urząd Miasta powinien przygotować inwentaryzację pieców z których korzystają mieszkańcy i na tej podstawie przygotowywać tego typu programy, opierając się na konkretnych danych.

- W tej chwili tak naprawdę nie wiemy, ile w mieście jest pieców, które nie spełniają norm, czyli tzw. kopciuchów. Powinniśmy się opierać na na szczegółowych danych – mówi radny Łukasz Więcek.

Jak wyjaśnił prezydent, inwentaryzacja była przygotowywana, jednak jej przeprowadzenie uniemożliwiła epidemia koronawirusa.

- Musicie państwo mieć świadomość, że taka inwentaryzacja to długotrwały proces. Nie mamy regulacji prawnych, dzięki którym moglibyśmy zobligować mieszkańców do przedstawienia informacji o posiadanych przez nich źródeł ciepła. Niemniej jednak inwentaryzację taką spróbujemy przeprowadzić – tłumaczy prezydent Jarosław Ferenc.

Prezydent dodał, że przeznaczenie środków na wymianę i modernizację źródeł ciepła to nie jedyne działania miasta, zmierzające do poprawy jakości powietrza.

- Przygotowujemy projekt rozbudowy miejskiej ciepłowni. W planach jest też poszerzenie terenu na którym ciepłownia się znajduje – wyjaśnił Jarosław Ferenc.

Podjęte przez miasto działania doceniają przedstawiciele Radomszczańśkiego Alarmu Smogowego.

- Wprowadzenie tego programu to jest historyczny krok zmierzający do skutecznej walki ze smogiem – mówiła Ewa Kuśmierczyk, przedstawicielka RAS.

Więcej o:
radomsko urząd miasta rada miasta w radomsku wymiana źródeł ciepła program uchwała
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE