30 lat z samorządem

30 lat z samorządem Fot. screen/YT

27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze po wojnie w pełni wolne wybory samorządowe, które zmieniły nasz kraj. 30 lat temu mieszkańcy miast i miasteczek oraz małych wiejskich społeczności po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowali w pełni nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.

Rok 2020 jest szczególnie istotny dla samorządu terytorialnego w Polsce. Obchodzimy 30. rocznicę jego odrodzenia - uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym 8 marca 1990 r. i przeprowadzenia pierwszych wolnych wyborów do rad gmin 27 maja 1990 r. To początek budowy społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizację mieszkańców i danie im możliwości współdecydowania o małej ojczyźnie. Po 1990 roku mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na decyzje władz, że mogą współuczestniczyć w planowaniu inwestycji i zadań do wykonania w mieście. W ciągu minionych 30 lat lokalne społeczności zyskały jeszcze więcej możliwości. Przykładem jest chociażby stworzenie inicjatyw obywatelskich,  przeprowadzane w różnych sprawach konsultacje społeczne czy powszechnie już od kilku lat prężnie działający, także w Radomsku - budżet obywatelski.

- Od trzech dekad mamy rzeczywisty wpływ na rozwój swoich małych ojczyzn, wybieramy lokalne władze, decydujemy o kierunku rozwoju miasta czy powiatu. Polskie samorządy i ich mieszkańcy, także radomszczanie, zdali egzamin, polskie regiony, miasta, czy wreszcie nasze Radomsko zmieniają swoje oblicze - uważa Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Naturalnymi partnerami do działania dla władz samorządowych są organizacje pozarządowe. W Radomsku powstały też liczne organy doradcze Prezydenta i Rady Miejskiej, np.: Rada Sportu, Rada Seniorów czy Młodzieżowa Rada Miasta, które składają się z przedstawicieli mieszkańców w różnym wieku, wywodzących się spośród różnych środowisk społecznych. Decentralizacja władzy państwowej i powstanie samorządu terytorialnego wyzwoliła uśpioną kreatywność Polaków, gospodarność, pracowitość i mądry lokalny patriotyzm.

Od 2004 roku, czyli od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej władze samorządowe mogą pozyskiwać środki zewnętrzne na sfinansowanie wielu cennych inicjatyw i dużych inwestycji, które wpływają na rozwój i rozbudowę miasta. Dzięki tym inwestycjom miasto zyskało na swoim wizerunku i atrakcyjności. Stało się przyjazne dla mieszkańców oraz otwarte dla gości.

Niestety nie brakuje tez problemów. Epidemia koronawirusa, to sytuacja, której nie można było przewidzieć, a która znacząco wpłynie na kondycję finansową miast i gmin w bieżącym roku. Są też sytuacje bardziej przewidywalne, jak choćby obciążanie samorządów kosztami zadań, które są narzucane przez administrację państwową. Tym problemom trzeba stawić czoło i szukać rozsądnych rozwiązań opartych na szerokim dialogu, wzajemnym porozumieniu, zrozumieniu i wsparciu. Bo jeśli możliwa jest zgoda na poziomie samorządów, tak samo możliwe jest wypracowywanie wspólnych stanowisk pomiędzy przedstawicielami rządu, a przedstawicielami gmin, miast, powiatów i województw dla dobra państwa i dla dobra lokalnych społeczności.

Info: UM Radomsko

Więcej o:
30 lat samorządu miasto radomsko dzień samorządu terytorialnego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE