W sobotę 21 listopada, w tym roku już po raz trzydziesty, obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Tego dnia specjalne podziękowania kierowane są do wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, zarówno tych zatrudnionych w jednostkach samorządowych, jak i tych działających w licznych podmiotach niepublicznych.
Dzień 21 listopada upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego
- Codziennie stoją na pierwszej linii frontu w walce z wykluczeniem społecznym i ubóstwem, a w ostatnich miesiącach także z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
- Działając z empatią czynią życie innych osób lepszym. Mówi się, że praca socjalna to sztuka słuchania i nauka nadziei, dlatego z okazji ich święta życzę wszystkim pracownikom socjalnym, aby dobro, które dają wracało do nich ze zdwojoną mocą - dodaje.
Wyróżnienie dla najlepszych
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, jak co roku, przyznała nagrody specjalne pracownikom socjalnym i jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie prowadzonych działań. W tym roku przyznanych zostało 6 nagród indywidulanych oraz 6 nagród zespołowych. Nagrody mają charakter pieniężny. Jedna z nich trafiła do rąk Andrzeja Barszcza, dyrektora MOPS w Radomsku.
W domach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej oraz powiatowych centrach pomocy rodzinie zatrudnienie znajduje łącznie 22 555 pracowników socjalnych.
Zmiany legislacyjne
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało korzystne rozwiązania prawne dotyczące pomocy społecznej, które są obecnie na etapie konsultacji społecznych. Część zmian w przepisach dotyczy pracowników socjalnych. Resort proponuje między innymi zwiększenie z 250 zł do 400 zł dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej za świadczenie pracy socjalnej w środowisku lub przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki. Dodatek będzie przysługiwał za przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego lub pracę socjalną, a nie jak dotychczas, kiedy to obie te czynności musiały zostać wykonywane łącznie.
Inne propozycje zmian w ustawie to m.in.
- ustalenie ścieżki awansu zawodowego dla pracowników socjalnych, wprowadzenie okresowej oceny oraz obowiązku awansowania w przypadku dwóch pozytywnych następujących po sobie okresowych ocen, gdy pracownik będzie spełniać wymogi dotyczące stażu pracy i kwalifikacji,
- dodano regulację, zgodnie z którą dodatek do wynagrodzenia pracownika socjalnego nie będzie uwzględniany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
- zmniejszono okres pracy pracowników socjalnych, od którego uzależniony jest dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni, z 5 lat do 3 lat.