2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania rocznego za 2021 rok

2 maja to ostatni dzień na złożenie zeznania rocznego za 2021 rok Fot. pixabay

Rozliczając się za 2021 r. nie zapominaj, że możesz pomóc organizacjom pożytku publicznego (OPP) i przekazać im darowiznę 1%. Odwiedź e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl, skorzystaj ze wstępnie przygotowanego zeznania rocznego.

Zeznania można składać w tym roku wyjątkowo do 2 maja ponieważ 30 kwietnia przypada w niedzielę. Urzędy Skarbowe w woj. łódzkim, jak w każdy poniedziałek będą czynne do godziny 18.00. Nie czekajcie Państwo jednak do ostatniej chwili. Zachęcamy do skorzystania z usług elektronicznych na podatki.gov.pl

Ponad 90% składanych zeznań rocznych za 2021 r. to zeznania elektroniczne. Dużym powodzeniem cieszy się usługa Twój e-PIT, gdzie podatnicy mogą skorzystać ze wstępnie przygotowanych przez Krajowa Administrację Skarbową (KAS) zeznań. Każdy kto rozlicza się na formularzu PIT 37 i PIT 38 ma taką możliwość. Ta grupa osób być może czeka aby ich rozliczenie roczne zostało zaakceptowane przez KAS po 2 maja br. ale zachęcamy do zalogowania się i samodzielnego sprawdzenia swojego zeznania. Skontrolowania poprawności zawartych tam danych a także uzupełnienia w przypadku korzystania z ulg.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT w swoim przygotowanym zeznaniu mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłego rozliczenia. Oczywiście mogą pozostawić tę samą organizację ale mogą również dokonać nowego wyboru.

Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania darowizny w postaci 1% podatku dostępny jest na stronie podatki.gov.pl w wyszukiwarce OPP. Pamiętajmy aby upewnić się, że organizacja, której chcemy przekazać darowiznę ma do tego prawo.

Jeden procent podatku, który podatnicy mogą przekazywać na OPP składając PIT to bardzo ważne wsparcie dla tych organizacji. W ubiegłym roku Łodzianie przekazali około 23 mln. zł organizacjom pożytku publicznego.

Obecnie podatnicy spodziewają się łącznie sumy około 570 mln. zł zwrotów od fiskusa. W całym województwie najwyższą kwotę nadpłaconego podatku z tytułu prowadzonej działalności odda Urząd Skarbowy w Radomsku tj. ponad 800 tys. zł. Natomiast najwyższą nadpłatę w kwocie blisko 45 tys. zł., z PIT 37 odda podatnikowi Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim. W urzędach łódzkich, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście odda podatnikowi ponad 35 tys. zł. z PIT 37 a Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna z nadpłaconego podatku z tytułu prowadzonej działalności odda podatnikowi blisko 710 tys. zł.

Urzędy Skarbowe czekają natomiast na wpłaty od podatników. Obecnie zadeklarowano w zeznaniach ponad 200 mln. zł. Najwięcej wykazał w zeznaniu podatnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu prowadzący działalność tj. kwotę blisko 1 200 000 zł. Do Urzędu Skarbowego w Wieluniu kwotę ponad 2 mln zł musi wpłacić podatnik, który nie prowadzi działalności.

Więcej o:
podatki urząd skarbowy urząd skarbowy radomsko

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE