160 lat szkoły w Silniczce

160 lat szkoły w Silniczce

Szkoła w Silniczce (gm. Żytno) świętowała 2 czerwca swój jubileusz 160-lecia. To jedna z najstarszych placówek oświatowych w naszej okolicy.

Wielkie święto dla całej społeczności szkolnej oraz wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy mieli sposobność uczęszczać do tutejszej placówki szkolnej. Trudno uwierzyć, że zorganizowana oświata we wsi Silniczka liczy sobie już 160 lat… Ciekawe losy szkoły przedstawił w książce zaprezentowanej w dniu jubileuszu dr Łukasz Kopera. - Dzisiejsze świętowanie jest dokonaniem pięknego jubileuszu 160-letniej działalności szkoły - powiedział nam autor monografii ,,Silniczka. Szkoła i wieś w odsłonie dziejów". Czego więc możemy jej i sobie życzyć? - Chyba najbardziej tego, aby przetrwała dziejowe burze i aby jej absolwenci, przyszłe pokolenia uczniów, nauczycieli i pracowników, mogli świętować kolejne rocznice istnienia szkoły – odpowiada Ł. Kopera. Podczas uroczystości nadano szkole imię jej założycieli: Heleny i Aleksandra Ostrowskich, dziedzicom pobliskiego Maluszyna. Poniżej zamieszczamy skróconą historię szkoły opracowaną przez dr Łukasza Koperę.

I tak rozpoczęła się historia szkoły w Silniczce, której fundatorzy – Helena i Aleksander Ostrowscy wyrazili wolę istnienia w 1857 r.
Wkrótce szkoła, jako prywatny zakład w dobrach Ostrowskich, przeszła pod zarząd gminy Maluszyn, ale dwór nadal zachowywał wpływ na utrzymanie szkoły i obsadę nauczyciela. Dzięki opiece dzisiejszych patronów szkoła mogła rozwijać się swobodnie do końca XIX wieku, pomimo trudnej sytuacji politycznej kraju.
W 1915 r. szkoła w Silniczce została przejęta przez Rząd Polski. Rozpoczynała swoją działalność, jako Jednoklasowa Szkoła Ludowa z językiem polskim, jako wykładowym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wraz z przyrostem dzieci w obwodzie szkolnym, stopnień szkoły był zwiększany i w roku szkol. 1930/1931 szkoła osiągnęła najwyższy, czwarty stopień organizacyjny. W praktyce oznaczało to, że nauczanie w placówce prowadziło co najmniej 4 nauczycieli, liczba dzieci w obwodzie szkoły wynosiła ponad 200 i realizowano pełny program 7-klasowej szkoły powszechnej.
Szkoła zachowała ciągłość dydaktyczną w okresie okupacji niemieckiej.
W 1944 r. wyburzony został wprawdzie jej dotychczasowy budynek szkolny, z czasów Ostrowskich, ale nauczanie szkolne zorganizowano szybko w innej oficynie, należącej do dóbr Maluszyn, w której szkoła mieści się do dziś.
W 1961 r. szkoła podstawowa w Silniczce stałą się szkołą 8-klasową.
W 1995 r. do szkoły przyłączono obwód szkolny Łazów, a w 2012 r. Maluszyn.
28 grudnia 2016 r. uchwałą Rady Gminy Żytno na wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Publiczna Szkoła w Silniczce z dniem 19 maja 2017 r. otrzymała imię Heleny i Aleksandra Ostrowskich.

Więcej o:
silniczka szkoła jubileusz żytno maluszyn łukasz kopera
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE