Stanisław Różewicz wybitny reżyser, założyciel a następnie wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Filmowego „Tor” - urodził się w Radomsku w 1924 roku, gdzie od wielu lat organizowany jest Różewicz Open Festiwal.
W tym roku podczas Różewicz Open Festiwal również nie zabraknie wspomnień o Stanisławie. Reżyser w przeszłości nie raz był honorowym gościem festiwalu. Mimo że nie ma go wśród nas, to zostały po nim filmy, których nie może zabraknąć w programie. Podczas październikowego wydarzenia będzie można zobaczyć kameralną opowieść Stanisława Różewicza film „Samotność we dwoje”, o tym jak radzić sobie z utratą tego, co życiu nadaje sens.
Stanisław Różewicz był również wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, nauczycielem kolejnych pokoleń reżyserów. Gdy przyjeżdżał do Radomska, chętnie spacerował po mieście. W charakterystycznym berecie, szaliku, marynarce, wolnym krokiem przechadzał się po radomszczańskich ulicach. Odwiedzał miejsca, które przypominały dzieciństwo. Najczęściej zaglądał do „Kinemy”, czyli starego przedwojennego kina, w którym zaczęła się artystyczna przygoda braci Różewiczów. Dziś zostały już tylko wspomnienia, bo kina tam nie ma. Można jednak wciąż zobaczyć w dokumentalnym filmie radomszczanina zatytułowanym po prostu „Kinema”. Na festiwalu film prezentowany był nie raz.
Tegoroczny Różewicz Open Festiwal odbędzie się w dniach 4 - 9 października i jest wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Celem jest przede wszystkim utrwalanie i promowanie twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Organizatorzy przypominają nie tylko o ich ogromnym wkładzie w rozwój kultury, szczególnie teatru, literatury czy kina, ale również prezentują najnowsze odwołania w twórczości młodszego pokolenia artystów. Jak co roku dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Barbara Osterloff, a koordynatorem Krystyna Michalska.
W tym roku nie zabraknie również imprez towarzyszących. W piątek 6 października wystąpi Maja Kleszcz&Kwartet Prowincjonalny z materiałem z ostatniej płyty „Dudzie-Graczowi”. Z kolei w sobotę 7 października zespół Dagadana zagra kompozycje z płyty „List do Ciebie” do wierszy Janusza Różewicza. Dokładny program ROF 2017 w tym miejscu.