16 października - Światowy Dzień Żywności

Walka z problemami dotykającymi mieszkańców całego świata jest celem Światowego Dnia Żywności, który jest obchodzony 16 października. Wzrost cen, zwłaszcza żywności, skłania konsumentów do zmiany swoich nawyków i wyborów zakupowych.

Działania konsumentów jak i przedsiębiorców w połączeniu z edukacją i promowaniem zdrowia, mogą pomóc w zwalczaniu głodu na świecie - potrzebujemy zrównoważonych systemów rolno-spożywczych, które będą w stanie wyżywić 10 miliardów ludzi do 2050 roku.

O ile jednak na zdrową dietę nie mogą sobie pozwolić trzy miliardy ludzi – prawie 40% światowej populacji - równolegle na całej Ziemi rośnie problem nadwagi i otyłości. Dzisiejszy świat stoi przed dwoma głównymi problemami. Jednym z nich jest zapewnienie zdrowej diety, której brak dotyka zarówno bogatych, jak i biednych, powodując problemy związane ze stylem życia, takie jak otyłość czy cukrzyca. Z drugiej strony pojawia się problem głodu, który prowadzi do niedożywienia, śmierci i nieprawidłowego wzrostu dzieci.

Przewiduje się, że przed rokiem 2030 marnotrawiona ilość jedzenia wzrośnie o kolejne 30%. Niewykorzystana żywność to także marnotrawstwo zasobów naturalnych - ziemi, wody, energii i innych źródeł, które potrzebne są do produkcji.

Ponad 1/3 Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność. Najczęściej w koszach na śmieci ląduje pieczywo. Na kolejnych miejscach w niechlubnym zestawieniu znajdują się wędliny i świeże owoce. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy najczęściej wymienia się zepsucie produktów i przeoczenie ich daty ważności.  

- Dostrzegając ten problem Spot Radomsko realizuje zadanie pod nazwą „Lodówka Społeczna”. Oprócz typowej dla jadłodzielni działalności polegającej na prowadzeniu miejsca, do którego osoby z nadpodażą jedzenia mogą przekazać je potrzebującym, stowarzyszenie edukuje mieszkańców w tym zakresie. W ramach tegorocznego święta przygotowano film - kampanię społeczną mającą na celu zapobiegać marnowaniu żywności tutaj lokalnie w Radomsku. Lodówka Społeczna w Radomsku mieści się w siedzibie organizacji przy ul. Warszyca 4 - mówi Paweł Auluch ze Spot Radomsko.

Film powstał w ramach realizacji zadania publicznego „Lodówka Społeczna” dofinansowanego ze środków Budżetu Miasta Radomska. Zdjęcia były realizowane m.in. w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych PGK Radomsko. 

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
spot radomsko dzień żywności
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE