Coroczna wymiana młodzieży ZSE-E z niemiecką Elektronikschule Tettnang z Badenii Wirtembergii jest tradycją od 2000 roku. Kolejne spotkanie właśnie dobiegło końca
Coroczna wymiana młodzieży ZSE-E z niemiecką Elektronikschule Tettnang z Badenii Wirtembergii jest tradycją od 2000 roku. Kolejne spotkanie właśnie dobiegło końca.
Początki były skromne, z każdego kraju w wymianach uczestniczyło po 10 uczniów, tegoroczna grupa projektowa liczyła prawie 50 osób.
Podczas wymian uczestnicy prezentują swoją kulturę i historię, przedstawiają symbole narodowe, tradycje, obyczaje. Spotkania są doskonałą szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie, umożliwiają też poznanie kraju goszczącego. Wymiany stwarzają młodym ludziom możliwość poznania stylu i realiów życia ich rówieśników w innych krajach.
Przez cały czas realizacji projektu uczniowie pracowali w polsko-niemieckich grupach. Realizowali opracowane dla każdego zespołu zadania i jednocześnie doskonalili umiejętności językowe. Udało im się przełamać bariery językowe, a młodzież zaczęła odważnie konwersować po angielsku i niemiecku. Dla osób uzdolnionych, chcących poćwiczyć język obcy, wymiany są doskonałą praktyką np. przez podjęciem studiów w Niemczech.
Dwutygodniowy projekt był okazją do pokazania niemieckim kolegom m.in. Zakopanego, Krakowa, Warszawy. Młodzież zwiedziła też Muzeum Auschwitz-Birkenau i Jasną Górę. Integracji sprzyjały zajęcia sportowe i półmetek projektu, przygotowany przez niemieckich uczniów tzw. Bergfest.
Już jesienią uczniowie Elektryka będą mieli okazję spotkać się z nowopoznanymi rówieśnikami podczas praktyk zawodowych, jakie odbędą się w Niemczech.
Realizacja projektu możliwa była dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.