15 lat współpracy Elektryka i EST Tettnang

Coroczna wymiana młodzieży ZSE-E z niemiecką Elektronikschule Tettnang z Badenii Wirtembergii jest tradycją od 2000 roku. Kolejne spotkanie właśnie dobiegło końca

Coroczna wymiana młodzieży ZSE-E  z niemiecką Elektronikschule Tettnang z Badenii Wirtembergii jest tradycją od 2000 roku. Kolejne spotkanie właśnie dobiegło końca.
Fot. ZSE-E


Początki były  skromne, z każdego kraju w wymianach uczestniczyło po 10 uczniów, tegoroczna grupa projektowa liczyła prawie 50 osób.

Podczas wymian uczestnicy prezentują swoją kulturę i historię, przedstawiają symbole narodowe, tradycje, obyczaje. Spotkania są doskonałą szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie, umożliwiają też poznanie kraju goszczącego. Wymiany stwarzają  młodym ludziom możliwość poznania stylu i realiów życia ich rówieśników w innych krajach.

Przez cały czas realizacji projektu uczniowie pracowali w polsko-niemieckich grupach. Realizowali opracowane dla każdego zespołu zadania  i jednocześnie doskonalili umiejętności językowe. Udało im się przełamać bariery językowe, a młodzież zaczęła odważnie konwersować po angielsku i niemiecku. Dla osób uzdolnionych, chcących poćwiczyć język obcy, wymiany są doskonałą praktyką np. przez podjęciem studiów w Niemczech.

Dwutygodniowy projekt był okazją do pokazania niemieckim kolegom m.in. Zakopanego, Krakowa, Warszawy. Młodzież  zwiedziła też Muzeum Auschwitz-Birkenau i Jasną Górę. Integracji sprzyjały zajęcia sportowe i półmetek projektu, przygotowany przez niemieckich uczniów tzw. Bergfest.

Już jesienią uczniowie Elektryka będą mieli okazję spotkać się z nowopoznanymi rówieśnikami podczas praktyk zawodowych, jakie odbędą się w Niemczech.

Realizacja projektu możliwa była dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Więcej o:
zse-e zespół szkół elektryczno-elektronicznych tettnang niemcy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE