14 kwietnia – Święto Chrztu Polski. Warto wywiesić biało-czerwoną flagę

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski. Warto wywiesić biało-czerwoną flagę

9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na mocy tej ustawy święto to, jest Świętem Państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu.

Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości. Poprzez chrzest Mieszka I Polska stała się państwem chrześcijańskim uznawanym przez swoich sąsiadów. Decyzja ta wpisała nasz kraj w krąg cywilizacji łacińskiej i jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Chrzest Polski zapewnił niezależność kościelną przez stworzenie biskupstwa podległego Rzymowi. Był początkiem procesu wiążącego Polskę z łacińskim kręgiem cywilizacyjnym i państwami Europy Zachodniej.

Nie jest znana dokładna data chrztu Polski. Przyjmuje się, że było to 14 kwietnia 966 roku - na ten dzień przypadła bowiem Wielka Sobota, która tradycyjnie była dniem, kiedy udzielano chrztów.

Więcej o:
święto chrztu polski święto chrztu biało czerwona flaga
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE