130 lat temu w Błoniu w gm. Krośniewice urodził się gen. Władysław Anders, naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych

130 lat temu w Błoniu w gm. Krośniewice urodził się gen. Władysław Anders, naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych Fot. lodzkie.pl

Województwo Łódzkie pamięta o swoich bohaterach. W maju 2021 roku imię generała otrzymał jeden z pociągów Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. W inauguracji pociągu, a także w pierwszym przejeździe z Łodzi do Włocławka, wzięła udział córka generała, Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.

„Anders” był trzecim historycznym pociągiem ŁKA. W taborze spółki jeżdżą też „Pogonowski”, „Marszałek” oraz „Warszyc”. W ten sposób samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytut Pamięci Narodowej i #ŁKA oddają hołd wielkim Polakom.

Gen. Władysław Anders, wybitny wojskowy, strateg i dowódca, cieszący się niezwykłym zaufaniem swoich żołnierzy, urodził się 11 sierpnia 1892 roku. Podczas wojny obronnej 1939 roku był więźniem sowieckim, następnie twórcą i dowódcą Armii Polskiej w Związku Radzieckim, z której został wydzielony 2. Korpus Polski. Formacja ta wsławiła się walkami we Włoszech, między innymi o Monte Cassino.

Od lutego do maja 1945 roku generał Anders pełnił obowiązki Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie. Komunistyczne władze pozbawiły go polskiego obywatelstwa i stopnia generała. Zmarł w 1970 roku.

Informacja: łódzkie.pl

Więcej o:
anders generał anders urodziny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE