13-latka zatruła się czadem na ul. Joselewicza

Piąte zatrucie tlenkiem węgla zanotowali od poczatku sezonu grzewczego radomszczańscy strażacy. 17 stycznia czadem zatruła się 13 - letnia dziewczynka.

Piąte zatrucie tlenkiem węgla zanotowali od poczatku sezonu grzewczego radomszczańscy strażacy. 17 stycznia czadem zatruła  się 13 - letnia dziewczynka.

O zatruciu strażaków poinformował tuż przed 20. dyżurny pogotowia ratunkowego. - Na miejscu zdarzenia przy u. Joselewicza, okazało się, że osoba ta źle się poczuła podczas kąpieli w łazience, w której użytkowany był piecyk gazowy, tzw. Junkers. Strażacy dokonali pomiarów stężenia tego gazu. Było ono na tyle duże, że w dłuższym czasie mogło zagrażać nawet życiu domowników - powiedział portalowi Radomsko24.pl, mł. kpt. Artur Bartosik z Komendy Straży Pożarnej.

Mieszkanie przewietrzono i zakazano użytkowania piecyka gazowego do czasu wykonania przeglądu przewodów kominowych w budynku.

Artur Bartosik apeluje  do mieszkańców naszego powiatu o zakup czujek tlenku węgla, które mogą uratować życie nam oraz naszym najbliższym. - Zalecane jest umieszczanie takich urządzeń w pomieszczeniach z piecami opalanymi paliwem stałym (np. drewno, węgiel), gazowym lub olejowym, szczególnie gdy pomieszczenie jest słabo wentylowane i niewystarczająco dopowietrzone -  mówi. W powiecie radomszczańskim tej zimy straż zanotowała już trzy wezwania po uruchomieniu takiej czujki – w żadnym z tych przypadków nie doszło do poważnych zatruć.

W obecnym sezonie grzewczym (od 1 października 2012) jest to już piąte podtrucie  tlenkiem węgla na terenie naszego powiatu. Niestety, jedno z nich zakończyło się śmiercią 81-latniego mężczyzny (grudzień 2012). W skali całego kraju, od września 2012 roku do 16 stycznia 2013, czad zabił już 62 osoby.Więcej o:
straż pożarna czad zatrucie kpps radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE