100 lat OSP Radziechowice Drugie

W niedzielę, 17 czerwca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Radziechowic Drugich w gminie Ładzicie świętowała uroczyście swój jubileusz stulecia.

Zorganizowana działalność strażacka w Radziechowicach Drugich zapoczątkowana została w roku 1918 - roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Już 8 grudnia tegoż roku zebrała się grupa miejscowych gospodarzy i postanowiła założyć we wsi straż ogniową. Jej pierwszym prezesem był Roman Nierubiszewski. Przez lata włodarze jednostki się zmieniali (obecnie tą funkcję pełni Rafał Kuśmierz), zmieniał się także charakter samej jednostki, jej wyposażenie i remiza. Pierwszą strażnicę z cegły wybudowano już w 1921 roku, a obecny obiekt pochodzi z 1966 roku. W latach 80-tych minionego stulecia został rozbudowany. O tym, że dzisiejsza straż różni się od tej sprzed lat, widać chociażby po nowoczesnych wozach strażackich, które dumnie prezentowały się na radziechowickim boisku podczas uroczystości. Warto przypomnieć, że w okresie międzywojennym do dyspozycji tutejszej straży była jedynie dwucylindrowa konna sikawka. Pierwszy samochód pojawił się dopiero w 1966 roku - był to pozyskany z demobilu amerykański Studebaker, którego starsi druhowie wspominają jako szczególnie awaryjny. Nowy pojazd trafił do OSP dwa lata później - był to samochód krajowej produkcji - Star 26. W 1990 roku zastąpił go Star 244, który służył do 2013 roku. Obecnie jednostka posiada średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego z 2011 roku oraz pojazd pomocniczy do przewozu sprzętu i osób marki Mercedes Sprinter zakupiony w 2015 roku.

W tym roku z racji jubileuszu stulecia zorganizowano uroczystość, którą rozpoczęło nabożeństwo, po którym strażacy, władze gminy, mieszkańcy udali się na boisko, gdzie miała miejsce oficjalna część. Uczczono minutą ciszy poległych strażaków, a także wręczono odznaczenia dla zasłużonych druhów jednostki. Ważnym wydarzeniem w życiu OSP Radziechowice Drugie będzie z pewnością wręczenie ufundowanego w głównej mierze przez mieszkańców nowego sztandaru jednostki. Druhom przekazał go Henryk Czubaj, prezes zarządu oddziału powiatowego Związku OSP RP w Radomsku. Głos zabrali także przedstawiciele władz samorządowych - starosta Beata Pokora i wójt gminy Ładzice Wioletta Pichit. Sporo atrakcji przygotowano też w części mniej oficjalnej, były stoiska gastronomiczne, stragany z zabawkami, stoisko promocyjne gminy. Nie zabrakło także atrakcji muzycznych zwłaszcza dla miłośników disco-polo i dance.

Więcej o:
osp radziechowice drugie straż pożarna ładzice jubileusz sztandar
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE