Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku? Przewodniczący Rady Miasta wydał oświadczenie

Zielony Budżet Obywatelski w Radomsku? Przewodniczący Rady Miasta wydał oświadczenie Fot. pixabay.com

W poniedziałek 17 lutego 2020 r. w Radomsku rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego. Władze Radomska chcą, by część lub całość środków przeznaczonych na budżet obywatelski została przeznaczona na projekty związane z ochroną środowiska i poprawą jakości powietrza. Do pomysłu tego odniósł się przewodniczący Rady Miasta Rafał Dębski. Zaapelował do prezydenta o zakończenie konsultacji w dotychczasowej formule.

Treść oświadczenia przewodniczącego Rady Miasta Rafała Dębskiego:

- Z dużym niepokojem wysłuchałem konferencji Prezydenta Jarosława Ferenca, podczas której przedstawione zostały założenia konsultacji dotyczących przyszłości Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście. O ile sama idea konsultacji społecznych jest mi szczególnie bliska i wielokrotnie prosiliśmy (jako radni Rady Miejskiej) Prezydenta Ferenca o to, by częściej wsłuchiwał się w głos mieszkańców – o tyle sposób przeprowadzenia konsultacji i tendencyjny (w mojej ocenie) dobór pytań wypacza ideę budżetu partycypacyjnego i prowadzi do niepotrzebnego dzielenia mieszkańców.
Nigdy wcześniej Prezydent Jarosław Ferenc nie przedstawił opinii publicznej raportu z ewaluacji kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego, nie pytał mieszkańców o to, czy potrzebne są zmiany w jego funkcjonowaniu, nie przeprowadził konsultacji, które zatwierdzałyby kolejne modyfikacje w jego regulaminie. Teraz, kiedy Budżet Obywatelski zaczyna przynosić realne owoce - zarówno w zwiększonego zaangażowania mieszkańców miasta w jego zrównoważony rozwój, jak i w postaci zrealizowanych projektów. Prezydent proponuje zmniejszenie środków finansowych na jego realizację poprzez wydzielenie części z nich na projekty proekologiczne, tzw. Zielony Budżet Obywatelski.
Dla mieszkańców Radomska walka ze smogiem, ochrona zieleni miejskiej, powstawanie parków kieszonkowych czy łąk kwietnych staje się coraz bardziej istotna – ale realizacja tych inicjatyw nie może odbywać się kosztem innych dziedzin życia społecznego. Podstawową zaletą wprowadzenia budżetu obywatelskiego jest to, że finansowane są tylko te projekty, które mieszkańcy uznali za ważne. Ale równie kluczowy (jak zauważa dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, jeden z liderów partycypacji w Polsce) jest jego aspekt społeczny - proces realizacji budżetu obywatelskiego można przygotować tak, by był okazją do budowania więzi społecznych i międzyludzkiej solidarności. „Mieszkańcy mogą bowiem przeznaczać środki nie tylko na remont chodnika pod własnymi oknami, lecz także wspierać mieszkańców z innych rejonów miasta, dostrzegając, że ich potrzeby są również ważne. Nie chodzi więc o to, aby wykorzystując możliwość zagłosowania na projekt, wyciągnąć ze wspólnych środków pieniądze na remont swojej ulicy. Chodzi także o to, by powstawała prawdziwa, lokalna społeczność, w której ludzie dbają o siebie nawzajem”.
Mieszkańcy naszego miasta potrafią podejmować decyzje perspektywiczne, z troską o przyszłość i zrównoważony rozwój. Oni nie planują w perspektywie czteroletniej kadencji, nie troszczą się o wynik sondaży i utratę politycznego stanowiska. Uszanujmy ich prawo do współdecydowania o ich mieście. Przeznaczmy na Zielony Budżet (jeśli wyrażą oni wolę jego powstania) kolejne środki finansowe – bez pomniejszania puli przeznaczonej na Budżet Obywatelski.
Dlatego apeluję do Prezydenta Jarosława Ferenca o zakończenie konsultacji w dotychczasowej formie i ogłoszenie nowych – z jednym pytaniem: „Czy w naszym mieście powinien powstać dodatkowo Zielony Budżet”? Jeśli odpowiedź będzie twierdząca – zróbmy wszystko, by wspólnie wyasygnować na ten cel środki z budżetu Miasta Radomska - czytamy w oświadczeniu Rafała Dębskiego.

Konsultacje społeczne w Radomsku trwają do 23 lutego 2020 r.

Więcej o:
radomsko budżet obywatelski zielony budżet obywatelski oświadczenie przewodniczący rady miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE