Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych – czy są skuteczne i bezpieczne?

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych – czy są skuteczne i bezpieczne?

Zdrowie jamy ustnej jest w niebagatelnym stopniu uzależnione od tego, z jakich artykułów korzystamy podczas codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł. Warto, by były one najwyższej jakości, ponieważ tylko perfekcyjnie przygotowane produkty dadzą nam gwarancję przeprowadzania higieny w sposób skuteczny i bezpieczny. Co jednak z wszelkimi zamiennikami? Czy zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych możemy uznać za artykuły godne uwagi? Czy fakt, że podczas zakupu nowych głowic czyszczących zaoszczędzimy kilka złotych nie wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie?

Końcówki do szczoteczek elektrycznych to elementy, które z biegiem czasu się zużywają – według ekspertów, najlepiej jest wymieniać je regularnie co trzy miesiące. Zakup oryginalnej główki czyszczącej wiąże się z kosztem kilkudziesięciu złotych, co dla wielu jest wydatkiem niemałym. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się inwestować nie w oryginalne głowice, a w znacznie tańsze zamienniki. Czy słusznie? Czy zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych możemy uznać za bezpieczne i skuteczne?

Dlaczego wybieramy zamienniki?

Większość osób zamiast zainwestować w oryginalne końcówki do szczoteczki podejmuje decyzje o zakupie zamienników z bardzo prozaicznego powodu, jakim jest cena. Oryginalna główka czyszcząca może kosztować nas około 40 złotych, co biorąc pod uwagę fakt, że zakupu musimy dokonywać co trzy miesiące, nie jest wydatkiem specjalnie małym. Ceny „podróbek” oryginalnych końcówek wynoszą zaś zazwyczaj około 10 złotych, a zatem są nawet czterokrotnie mniejsze, co przemawia do wyobraźni konsumentów.

Z pozoru zamienniki wyglądają bardzo podobnie do oryginalnych końcówek – mają do nich podobny kształt i tworzone są w podobnych wersjach kolorystycznych. Producenci zamienników zachwalają ich skuteczność, zapewniając nas, że jest ona na podobnym poziomie co w przypadku oryginalnych produktów. Nie dajmy się jednak zwieść.

Niższa cena końcówki do szczoteczki – niższa jakość

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych tylko na pierwszy rzut oka przypominają oryginalne produkty. Ich niższa cena przekłada się nie tylko na zastosowanie gorszych jakościowo materiałów podczas produkcji, ale również na brak atestów i badań potwierdzających bezpieczeństwo „podróbek”. Co za tym idzie – korzystając z zamienników końcówek, nigdy nie możemy mieć pewności, czy będą one skuteczne oraz bezpieczne dla naszego zdrowia.

Higiena jamy ustnej jest zbyt istotną rzeczą, by z nią eksperymentować, a stosowanie niesprawdzonych produktów może doprowadzić do podrażnień dziąseł czy trwałego zniszczenia szkliwa. Dlaczego? Otóż włókna „podróbek” – w przeciwieństwie od główek oryginalnych – często nie posiadają zaokrąglonych zakończeń, a ponadto nie są tak elastyczne, przez co szybko się zużywają i rozwarstwiają.
Zamienniki posiadają także wyłącznie twarde włókna, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia osób zmagających się z nadwrażliwością zębową. Dla porównania, końcówki oryginalne charakteryzują się włóknami o różnej twardości, które dodatkowo są tak wyprofilowane, że znacznie lepiej otaczają powierzchnie zębów.

Korzystaj wyłącznie z oryginalnych końcówek – i rób to umiejętnie

Już na początku tekstu wspomnieliśmy, że końcówki do szczoteczek są elementami ulegającymi zużyciu, co oznacza konieczność ich regularnej wymiany. Dokonywanie zakupu nowych, wyłącznie oryginalnych główek czyszczących co trzy miesiące jest podstawową zasadą obowiązującą przy ich eksploatacji. Przydatny artykuł na temat doboru końcówek znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/jak-wybierac-koncowki-do-szczoteczek-elektrycznych/

Należy mieć jednak na uwadze, że czasem zachodzi konieczność wcześniejszej niż co kwartał wymiany głowic – mówimy tu o momencie, w którym zauważymy, że ich włosie uległo jakiejkolwiek deformacji. Powyginane włókna nie spełnią bowiem właściwie swojej funkcji, a mogą doprowadzić do podrażnień i krwawienia. Pamiętajmy także, by końcówki zawsze wymieniać na nowe po przebyciu choroby pokroju grypy czy przeziębienia.

Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie końcówek. Według zaleceń producentów, nasze główki czyszczące nieużytkowane powinny znajdować się w miejscu zapewniającym im możliwość swobodnego wyschnięcia, a także takim, które uchroni je przed możliwością osadzenia się bakterii.

Bądź odpowiedzialny

Zdrowie jest czymś najcenniejszym co mamy, więc warto dbać o nie w sposób odpowiedzialny. I nie należy na nim oszczędzać. Skoro już zdecydowaliśmy się na zakup szczoteczki elektrycznej, nie skąpmy na regularnym dokupowaniu do niej oryginalnych końcówek. Szczotkowanie zębów głowicami podrobionymi może w dłuższej perspektywie wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, przez co korzystanie ze szczoteczki elektrycznej zamiast poprawą kondycji jamy ustnej, może zakończyć się dla nas próchnicą czy paradontozą.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE