Wystawa w ZSG nr 6: „Ocaleni z nieludzkiej ziemi\"

Wystawa w ZSG nr 6: „Ocaleni z nieludzkiej ziemi\

Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wystawę „Ocaleni z nieludzkiej ziemi. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950”.

W  dniach 19 września - 7 października 2016 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 6 w Radomsku (ul. K. Makuszyńskiego 25) prezentowana będzie wystawa pt. „Ocaleni z nieludzkiej ziemi. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950”.

Wystawa przygotowana została w 2005 r. przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Ukazuje najbardziej niezwykły rozdział historii polskiej diaspory – losy polskiej ludności cywilnej, która opuściła w 1942 r. Związek Sowiecki wraz z armią gen. Władysława Andersa. Po raz pierwszy w dziejach naszego kraju tak liczna grupa polskich obywateli znalazła się w odległych regionach świata: na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. Te egzotyczne kraje stały się miejscem zamieszkania kilkudziesięciu tysięcy dawnych mieszkańców Podola, Polesia, Wołynia i innych regionów Polski Wschodniej, okupowanych po 17 września 1939 r. przez ZSRS.

Prezentowane na wystawie zdjęcia i eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Muzeum Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Ośrodka KARTA, Związku Sybiraków w Łodzi i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

 

Więcej o:
wystawa ipn zsg nr 6
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE