Wystawa w Muzeum Regionalnym w Radomsku: Immersja. Grafika, konstrukcja a forma użytkowa

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W piątek, 7 lipca w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się wernisaż wystawy „Immersja. Grafika, konstrukcja a forma użytkowa". Autorką wystawy jest Aleksandra Wereszka.

- Na wystawie Immersja można zobaczyć grafiki, tkaniny i ubiór. Ta różnorodność jest wyrazem nowoczesnego spojrzenia na rolę artysty/projektanta, potrzeby eksplorowania wielu ścieżek, które jednak ostatecznie łączą się, będąc przejawem jednej wspólnej drogi i postawy twórczej. Ubiór w interpretacji Aleksandry Wereszki to przestrzeń komunikacji, druga skóra, obszar przenikania się zewnętrznych wpływów, procesów fizjologicznych oraz wewnętrznych stanów emocjonalnych maska. Graficzne wzory, przyporządkowane anatomicznej budowie układu mięśniowo- limfatycznego, stały się wyznacznikiem decyzji podejmowanych przez autorkę w zakresie form konstrukcyjnych, opracowanych na indywidualne potrzeby poszczególnych odbiorców. Idea, forma plastyczna i aspekt technologiczny łączą się tu w harmonijną całość, przedmioty artystyczne i symboliczne zyskują status użytkowy - pisze o wystawie dr hab. Katarzyna Zimna, prof. PŁ.

Aleksandra Wereszka jest asolwentką wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doświadczenia artystyczne łączy z pracę zawodową Od roku 2000 na stałe związana z przemysłem odzieżowym. W 2010 r. podjęła pracę dydaktyczną na Politechnice Łódzkiej w Instytucie Architektury Tekstyliów w Łodzi. Swoje doświadczenie plastyczne i projektowe rozwija tworząc kompozycje, koncentrujące się wokół ludzkiego ciała, pozostającego w relacjach z najbliższym mu otoczeniem zewnętrznym, jakim jest ubiór, oraz wewnętrznym, jakim jest psychika adresata kolekcji.

Ubiór stanowi dla pani Aleksandry element łączący życie realne ze światem wewnętrznym. Swego rodzaju „komunikator społeczny". W procesie tworzenia bardzo ważnym elementem jest dla artystki dynamika linii, która oddaje sferę pewnej intymności, notuje myśli i nastroje. Ulubionym środkiem wyrazu plastycznego jest miniatura, której niepozorny format staje się motorem uruchamiającym wyobraźnię, koncentrującym uwagę na detalach, rodzajem szkicu koncepcyjnego prowadzącego do nowych rozwiązań.

Aleksandra Wereszka jest finalistką wielu konkursów, wystaw oraz pokazów mody w kraju i zagranicą.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
muzeum radomsko muzeum regionalne w radomsku wakacje 2023 wakacje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE