W ZSP w Kamieńsku oddano do użytku wirtualną strzelnicę

Fot. Wojciech Bojdo/ Klaudia Gajda/Sebastian Nems

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku mogą już korzystać z nowoczesnej wirtualnej strzelnicy. System jest tak skonstruowany, by strzelanie było niemal identyczne jak na strzelnicy bojowej.

Do dyspozycji strzelających oddane zostały 4 stanowiska, pozwalające na strzelanie jednocześnie przez cztery osoby i to zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej, aby stworzyć warunki możliwie jak najbardziej zbliżone do warunków realnych.

W uroczystym oddaniu do użytku inwestycji uczestniczyli uczniowie, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, posłowie: Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz, a także Krzysztof Ciecióra – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Obecni byli także przedstawiciele policji i wojska, którzy zachęcali młodzież do wstąpienia w szeregi tych formacji.

Wirtualna strzelnica w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Kamieńsku jest efektem zgłoszenia się Gminy Kamieńsk do konkursu „Strzelnica w powiecie 2022", ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Powstała dzięki dofinansowaniu ze środków państwowego funduszu celowego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wysokość udzielonej dotacji to 160.369,78 zł, przy całkowitych kosztach realizacji w wysokości 202.299,73zł. Wkład własny gminy wyniósł: 41.929,95 zl.

Projekt obejmował prace związane z adaptacją i remontem 2 pomieszczeń sal lekcyjnych i zaplecza, zakup wyposażenia oraz kompletnego, multimedialnego, strzeleckiego systemu szkolno-treningowego, który opracowany został na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych.

Sprzęt umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób. Działa w oparciu o tzw. wirtualną rzeczywistość przy wykorzystaniu laserowych symulatorów (replik) broni (każda wyposażona jest w pistolet lub karabinek działający w systemie blow-back, zasilany green-gazem).

Przygotowywane i realizowane ćwiczenia na strzelnicy wirtualnej cechuje możliwość stopniowania trudności od prostych strzelań statycznych i dynamicznych uwzględniających stopień zaawansowania szkolonych do wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania (między innymi: dynamiczne korygowanie punktu celowania ze zmianą odległości do celu i przy jego poruszaniu, strzelanie do celów ukazujących się w reżimach czasowych, strzelanie przy zmiennych warunkach oświetlenia oraz przy ograniczonej widoczności).

W systemach wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się posługiwania bronią i techniki pozwalające odtwarzać pełny proces oddawania strzału. Osoba ćwicząca będzie miała możliwość obserwowania popełnianych podczas oddawania strzału błędów.

Zasada działania systemu wspierana będzie wykorzystaniem kamery i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Analiza obrazu z kamery przeprowadzana będzie przez odpowiednie oprogramowanie.

Z zakupionego systemu będą mogli korzystać uczniowie szkół z terenu powiatu radomszczańskiego, piotrkowskiego, bełchatowskiego, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa oraz różne grupy mieszkańców gminy.

Pracownia będzie służyła głównie uczniom klas mundurowych do realizowania szkoleń strzeleckich oraz podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa.

Strzelnica wirtualna oprócz kształcenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią będzie służyć również działalności dydaktyczno-wychowawczej w dziedzinie obronności państwa. Pozwoli na realizację wymagań podstawy programowej z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w zakresie strzelania.

Podobne strzelnice zostaną utworzone również w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku oraz przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kietlinie.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powiat radomszczański kamieńsk szkoła kamieńsk zsp kamieńsk wirtualna strzelnica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE