Radni KO proponują zmiany w budżecie Radomska. Wśród najważniejszych darmowy żłobek

Fot. K. Gajda

Na konferencji prasowej z dziennikarzami spotkali się lokalni działacze Koalicji Obywatelskiej, aby podzielić się uwagami do budżetu miasta Radomska na 2023 rok. Zaprezentowano też pomysły i plany co do zmian w tym projekcie.

Dziennikarzy zaproszono do siedziby PO przy ulicy Przedborskiej, w poniedziałek 5 grudnia.

- Jeśli chodzi o projekt budżetu, to mamy sporo uwag, głównie co do potrzeb, które nie są realizowane – rozpoczął konferencję Łukasz Więcek, szef klubu KO w Radzie Miejskiej w Radomsku.

- Te uwagi podzieliłbym na ogólne dla miasta, jak i te lokalne, zgłaszane przez radnych, którzy współpracują z mieszkańcami. Zmiany te będziemy zgłaszać na komisji budżetowej. Liczymy na przegłosowanie tych wniosków albo na autopoprawkę prezydenta miasta – mówił Więcek.

Radny Łukasz Więcek zapowiedział też złożenie wniosku, który roboczo nazwał „darmowy żłobek”. A chodzi w nim o to, aby rodzice dzieci, które uczęszczają do żłobków płacili symboliczną kwotę. Podkreślił, że średni koszt pobytu dziecka w prywatnym żłobku wynosi miesięcznie około 1200 zł. Dodał, że rodzice otrzymują z ZUS dopłatę w wysokości 400 zł, a miasto miałoby dokładać pozostałą kwotę 800 zł. W tej chwili miasto dopłaca 390 zł do dziecka. W skali roku (jeżeli uchwała zostanie podjęta) to koszt dla miasta od marca 2023 roku - 600 000 zł. Projekt uchwały radni złożą na najbliższej sesji.

- Uważam, że przy budżecie miasta 200 mln zł, te 600 tys. trzeba znaleźć – podkreślił, krótko radny.

- My apelowaliśmy jeszcze do prezydent Anny Milczanowskiej i teraz do prezydenta Jarosława Ferenca, aby w takim mieście jak Radomsko pojawił się żłobek publiczny, po to aby polityka prorodzinna na poziomie samorządowym dawała konkretne efekty. Tak, aby młode matki, młodzi ojcowie mogli wrócić na rynek pracy i mieli szansę i gwarancję, że dziecko będzie właściwie zaopiekowane. Pomimo apeli prowadzonych wspólnie z rodzicami do prezydent Milczanowskiej i później prezydenta Ferenca, te wnioski nie znalazły uznania – zaznaczyła obecna na konferencji Magdalena Spólnicka, przewodnicząca PO w powiecie radomszczańskim.

Jakie zmiany proponują jeszcze radni w projekcie budżecie miasta na przyszły rok? O tym podczas konferencji mówili radni Piotr Lisowski, Dorota Sujka, Rafał Dębski, Dariusz Kopeć i Paweł Pichit.

Wśród najważniejszych wymieniono: chodnik na ulicy Gołębiej - 600 tys. zł, nakładkę bitumiczną na ulicy Pogodnej - 200 tys. zł, chodnik, parking i budowę zatok na ulicy Bugaj (odcinek przy II LO i szkole „czwórce”) - 500 tys. zł, budowę ulicy Grodzkiej (dokumentacja projektowa) - 100 tys. zł, plac zabaw przy ulicy Łokietka - 200 tys. zł, zadrzewienie przy „Wielorybku” - 50 tys. zł, zadaszenie kortów tenisowych - 300 tys. zł, zakup sprzętu technicznego dla OSP - 200 tys. zł, budowę chodnika na ulicy Batorego (od ulicy Różanej do Sienkiewicza) - 300 tys. zł, nakładkę bitumicznę na ulicy Dalekiej - 400 tys. zł, remont budynku po PSP nr 11 (Sucha Wieś) - 600 tys. zł.

Radni wnoszą też o zwiększenie kwot na edukację patriotyczną i wspieranie wydarzeń kulturalnych w mieście po 100 tys. zł, przeciwdziałanie alkoholizmowi o 100 tys. zł oraz na szeroko pojęta kulturę fizyczną - o 350 tys. zł. Wszystkie proponowane zmiany to koszt ponad 5 mln zł.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
ko platforma obywalelska kolalicja obywatelska rada miejska radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE