Obwodnica Radomska coraz bliżej. Radomszczanie spotkali się z projektantami oraz przedstawicielami GDDKiA

Fot. Wojciech Bojdo

Radomszczanie spotkali się z przedstawicielami łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz projektantami obwodnicy Radomska, w ciągu dróg krajowych 42 oraz 91. Podczas zorganizowanego w Urzędzie Miasta spotkania mogli poznać koncepcją przebiegu obwodnicy oraz zgłosić swoje uwagi.

Budowa obwodnicy Radomska to inwestycja, na którą radomszczanie czekają od wielu lat. Dzięki budowie drogi ruch tranzytowy zostanie „wyprowadzony” z centrum miasta, a tym samym zmniejszą się korki, m.in. na ul. Narutowicza oraz Brzeźnickiej.

Przygotowania do rozpoczęcia budowy obwodnicy wchodzą w kolejną fazę.

- Jesteśmy już po decyzji środowiskowej. W tej chwili opracowujemy koncepcję programową, to jest doszczegółowienie z rozpoznaniem geologicznym. Umowa zakończy się w przyszłym roku. Później będziemy mogli ogłosić przetarg na projekt i budowę. Jest to ostatni etap przed rozpoczęciem projektowania i budowy – mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica Radomska w ciągu DK42

Początek obwodnicy należy założyć po północno-zachodniej stronie miasta Radomsko, na drodze krajowej nr 42 od skrzyżowania z drogą krajową nr 91 w km 56+773 (Rondo Sybiraków).

Koniec obwodnicy należy założyć po północno-wschodniej stronie miasta Radomska na drodze krajowej nr 42 jako włączenie w istniejący ciąg drogi w km około 146+070 uwzględniając nawiązanie do km około 146+123. 

Obwodnica Radomska w ciągu DK91

Początek obwodnicy należy założyć po północno-zachodniej stronie miasta Radomsko, na drodze krajowej nr 91 od skrzyżowania z drogą krajową nr 42 w km 135+747 (Rondo Polskich Lotników Września 1939).

Koniec obwodnicy należy założyć po południowej stronie miasta Radomska, na drodze krajowej nr 91 jako włączenie w istniejący ciąg drogi w km około 64+550.

Zakres planowanej budowy obwodnicy Radomska obejmuje kompleksowe zrealizowanie całej inwestycji, w zależności od przyjętych rozwiązań projektowych: drogi wraz ze skrzyżowaniami, wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt, usunięcia kolizji z infrastrukturą techniczną, wyposażenia technicznego drogi oraz innych obiektów inżynierskich, urządzeń ochrony środowiska, infrastruktury technicznej związanej i niezwiązanej z drogą, a także wszystkich innych obiektów niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowania i eksploatacji projektowanej inwestycji.

- Mamy w tej chwili problemy komunikacyjne, szczególnie jeśli chodzi o dostęp do węzła autostradowego. Mamy zakorkowaną ulicę Brzeźnicką a także inne ulice. Jeżeli te dwa odcinki obwodnicy powstaną, na pewno będzie mniejszy ruch zarówno na ulicy Brzeźnickiej, jak i na ulicy Narutowicza – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Podczas spotkania, radomszczanie mieszkający w okolicy planowanego przebiegu obwodnicy mogli porozmawiać z projektantami oraz przedstawicielami GDDKiA. Mogli również zgłaszać swoje uwagi do koncepcji projektowej.

- Zbieramy opinie. Można je zgłaszać w wersji papierowej oraz poprzez stronę internetową. Wnioski te będziemy szczegółowo analizowali. Miejmy jednak świadomość, że nie wszystkie te wnioski zostaną rozpatrzone tak, jak by sobie tego życzyli mieszkańcy – zauważa Maciej Zalewski.

Podobne spotkanie zostanie zorganizowane w środę, 20 września 2023 r. w siedzibie OSP w Kietlinie. Początek spotkania o godz. 16.00.

Szczegółowe informacje na temat projektu przebiegu budowy obwodnicy Radomska dostępne są W TYM MIEJSCU.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko obwodnica radomska spotkanie urząd miasta radomsko gddkia budowa obwodnicy radomska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE