Kulinarna rywalizacja i integracja w Lgocie Wielkiej

Fot. Wojciech Bojdo/ Starostwo Powiatowe w Radomsku

W Lgocie Wielkiej trwa „Piknik z Produktem Polskim”. Podczas imprezy Koła Gospodyń Wielkich m.in. z terenu powiatu radomszczańskiego prezentują przygotowane przez siebie potrawy. To w ramach powiatowego etapu konkursu „Bitwa Regionów”.

Aż 16 Kół Gospodyń Wiejskich rywalizowało w powiatowych eliminacjach konkursu kulinarnego „Bitwa regionów”, który odbywał się w niedzielę 23 lipca w Lgocie Wielkiej podczas „Pikniku z Produktem Polskim”. Celem pikniku było promowanie i docenienie lokalnych, rodzimych dań kuchni polskiej, które są często unikalne i charakterystyczne dla kultury i tradycji naszego kraju. Na straganach królowały więc nie tylko pierogi, kartacze, słodkie wypieki, ale także kugle i regionalne zupy.

Potrawy Kół Gospodyń Wiejskich oceniane są przez jurorów. Koło, które wygra konkurs, zostanie zakwalifikowane do kolejnego – wojewódzkiego etapu konkursu „Bitwa Regionów”.

- Ta rywalizacja będzie pokazywała, jak rozwija się społeczność wiejska. Ona dziś jest nowocześniejsza, silniejsza, bardziej dynamiczna niż wiele społeczności wielkich miast. Tutaj, w społecznościach lokalnych rośnie polska siła, a także polska przyszłość gospodarcza – podkreśla poseł Antonii Macierewicz.

- Bardzo ważne jest promowanie naszych lokalnych produktów. Chodzi o to, by nie zapominać o naszej tożsamości, o naszych obyczajach, obrzędach i tradycji. O tym wszystkim, co z Polską jest związane – dodaje poseł Anna Milczanowska.

„Piknik z Produktem Polskim” w Lgocie Wielkiej potrwa do północy. Imprezie towarzyszą m.in. występy artystyczne, degustacje potraw, atrakcje dla dzieci oraz pokazy służb mundurowych.

Konkurs wygrało KGW z Białej w powiecie pajęczańskim.

Wyniki konkursu:

KGW w Białej – Polewka z uklepanymi ziemniakami okraszona masłem ( nagroda 2000 zł)

KGW w Gertrudowie „Gertrudowianki” – Bimboły na dziko (nagroda 1500 zł)

KGW w Kodrębie – Kugiel (nagroda 1000 zł)

Wyróżnienie:

KGW w Woli Malowanej „Malowanki” – Bomby ziemniaczane z mięsem, okraszone boczkiem z buraczkami,

Stowarzyszenie Kobiet Kietlina – Pierogi w trzech odsłonach: z kaszą gryczaną i pieczarkami, z białą kiełbasą, z białym serem i pokrzywami,

KGW w Kolonii Myśliwczów – Staropolskie goły z leśną nutą

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powiat radomszczański lgota wielka piknik piknik z produktem polskim bitwa regionów impreza
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE