Kibice RKS Radomsko w hołdzie powstańcom warszawskim

W niedzielę, 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00, w Radomsku zawyły syreny alarmowe. Na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej, Brzeźnickiej i Krakowskiej, na kilka chwil zatrzymały się niektóre samochody, a kibice RKS Radomsko weszli na ulice i odpalili race.

Skandowano „Cześć i chwała bohaterom”. Były też symbole klubowe i narodowe. Przyłączyli się także mieszkańcy miasta.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Do walki z niemieckim okupantem stanęło ok 50 tys. żołnierzy AK. Miało potrwać kilka dni a walki potrwały 63 dni. Straty wśród powstańców to 26 tysięcy poległych, rannych i zaginionych. Zginęło też ok 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Walczącej Warszawie spieszyły z pomocą oddziały AK z całego okupowanego kraju. W tym także z Radomska. 15 sierpnia wyruszył radomszczański batalion „Ryś” pod dowództwem por. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Zbigniew”. Po kilku dniach marszu dotarli do Przysuchy pod Radomiem. Tam czekano na dalsze rozkazy. Jednak brak możliwości dotarcia do Warszawy zadecydował, że Komenda Głowna AK, zarządziła odwrót. Oddział Sojczyńskiego powrócił do Radomska, gdzie dalej prowadził walkę z Niemcami.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powstanie warszawskie 1 sierpnia kibice kibice rks rks radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE