W piątek będą wzmożone kontrole policji. Głównie przy przejściach dla pieszych

W piątek będą wzmożone kontrole policji. Głównie przy przejściach dla pieszych Fot. arch. redakcji

W piątek, 29 lipca 2022 r., na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną całodniowe działania pn. „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych”. Na drogach będą policjanci wyposażeni w mierniki prędkości, a mundurowi z grupy Speed patrolować będą drogi w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory. Funkcjonariusze egzekwować będą przede wszystkim naruszenia dotyczące nieprzestrzegania dopuszczalnych prędkości, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych.

- Zdecydowana reakcja skierowana będzie na wykroczenia kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Policjanci oprócz działań zwrócą, także uwagę na inne wykroczenia, które mogą być przyczyną zagrożeń – mówi Aneta Błędniak-Kałka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Kierujący powinni spodziewać się zarówno statycznych punktów pomiaru prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, zwłaszcza w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Nadzorem objęte zostaną szczególnie przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których dochodziło do potrąceń pieszych.

- Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, powinien zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego będącego na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Niestety nadmierna prędkości jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w tym wypadków. Nadal wypadki drogowe, których przyczyną jest prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych – podkreśla Aneta Błędniak-Kałka.

Dane statystyczne za okres trwających wakacji są tragiczne. W 261 wypadkach drogowych na terenie województwa zginęło aż 21 osób a 320 zostało rannych. Dlatego też kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości i zostaną przyłapani na agresywnej jeździe, nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową. Podczas działań funkcjonariusze będą przypominać jak ważna jest jazda z tzw. „bezpieczną prędkością”, czyli taką przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański policja radomsko kontrole przejścia dla pieszych
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE