Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
W „Mechaniku” podsumowano projekt „Mobile applications to ease learning for students" - Radomsko24.pl

W „Mechaniku” podsumowano projekt „Mobile applications to ease learning for students"

W „Mechaniku” podsumowano projekt „Mobile applications to ease learning for students

W poniedziałek 10 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku podsumowano projekt „Mobile applications to ease learning for students". Działania w ramach tego projektu trwały dwa lata. Uczniowie z Mechanika odwiedzili trzy państwa – Rumunię, Turcję oraz Grecję, gościli także swoje koleżanki i kolegów z zagranicy. Poznawali odmienne kultury oraz miejsca, a przede wszystkim realizowali główny cel, jakim było tworzenie aplikacji mobilnych ułatwiających uczenie się.

Pierwsze spotkanie wielokulturowe w ramach tego projektu odbyło się w Polsce w lutym 2018 roku. Wówczas uczestnicy po raz pierwszy zetknęli się z platformą App Inventor 2, służącą do tworzenia aplikacji mobilnych. Warsztaty prowadzone w języku angielskim okazały się owoc-ne, gdyż dały uczniom solidne podstawy do tworzenia aplikacji mobilnych. Mechanik, jako szkoła goszcząca zapewniła ponadto liczne atrakcje dla zagranicznych uczniów – odbyła się wycieczka do Krakowa oraz do Częstochowy, warsztaty w Muzeum Regionalnym w Radomsku, zajęcia kulinarne (robienie tradycyjnych pierogów), nasi uczniowie zrobili pokaz tańca krakowiaka. Goście chwalili bogaty program przygotowany przez szkołę z Radomska.

Kolejne spotkanie odbyło się w maju 2018 roku w miejscowości Miroslawa w Rumunii. Zajęcia z tworzenia aplikacji mobilnych weszły na wyższy poziom, ale każdy z uczniów podążając za kolejnymi krokami potrafił wykonać zadania warsztatowe. Rumuni zapewnili także liczne atrakcji kulturalne, m.in. wycieczkę do Suczawy, gdzie znajduje się średniowieczny zamek, do miejscowości Kaczyki (mieszcząca się tam kopalnia soli była zakładana przez polskich osadników), ludową sztukę teatralną oraz zwiedzanie pięknego pałacu w Jassy. Szkoła goszcząca kształciła w zawodach związanych z rolnictwem oraz weterynarią, więc uczestnicy projektu mogli także zwiedzić farmę i stajnię z końmi. Do Rumunii poleciało pięcioro naszych uczniów oraz dwoje nauczycieli.

W październiku 2018 roku czworo uczniów oraz dwoje nauczycieli z Mechanika uczestniczyło w spotkaniu wielokulturowym w Stambule w Turcji. Szkołą goszczącą była Ege Bilim Koleji – placówka kształcąca w zawodach medycznych. Podczas warsztatów z App Inventora stwo-rzona została aplikacja „Kółko i krzyżyk", wykorzystująca zaawansowane funkcje platformy. Turcja zaskoczyła nas wielokulturowością, gdzie ściera się dorobek cywilizacyjny Europy i Azji. Uczestnicy projektu zwiedzili słynną świątynię Hagia Sofia, popłynęli przez Bosfor na Wy-spy Książęce oraz mieli okazję spróbować lokalnych przysmaków, jakże odmiennych od tego, co oferuje Stary Kontynent.

Ostatnie spotkanie wielokulturowe odbyło się w marcu tego roku w Grecji, w miejscowości Komotini. Pięcioro uczniów Mechanika miało tam trudne zadania do wykonania – byli prowadzącymi warsztaty z tworzenia aplikacji mobilnych w App Inventorze. Co istotne, warsztaty te prowadzili dla swoich koleżanek i kolegów z Grecji, Rumunii oraz Turcji w języku angielskim. Doskonale sobie jednak poradzili, czego efektem są w pełni sprawne aplikacje na smartfony. Jedna z tych aplikacji jest dostępna w Google Play i każdy kto ma telefon z systemem Android może ją za darmo pobrać na swój telefon. Nosi ona nazwę Hit-or-miss. W Grecji uczestnicy zobaczyli m.in. ruiny starożytnego amfiteatru, zwiedzili klimatyczne kościoły prawosławne, po-jechali do słonecznej nadmorskiej Kavali, a także przechadzali się wąskimi uliczkami w mieście Xanthi. Na pewno długo w pamięci pozostanie im także niesamowity koncert uczniów ze szkoły goszczącej, która kształci przyszłych muzyków.

Poniedziałkowe podsumowanie było okazją do przypomnienia społeczności szkolnej o zrealizowanych celach projektu. 14 uczniów, którzy odwiedzili Rumunię, Turcję oraz Grecję opowiadało o swoich wrażeniach, emocjach, a także zachęcało do brania udziału w tego typu inicjatywach. Jak podkreślali, korzyści są ogromne – nauka języka angielskiego, tworzenie przydatnych aplikacji mobilnych, poznawanie odmiennych kultur, zwiedzanie niesamowitych miejsc oraz nawiązywanie przyjaźni. W całościową realizację projektu zaangażowanych było w sumie kilkudziesięciu uczniów Mechanika. Koordynatorem projektu była pani mgr Monika Teuber, a twórcą aplikacji mobilnych był pan mgr Paweł Dudek.

Projekt realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

info:  ZSP nr 1

Więcej o:
zsp nr 1 mechanik projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE