Radomsko, Łódzkie 21.0o Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019

Uwaga! Przekroczony poziom ozonu w powiecie radomszczańskim

Miasto
Beata Januszewska

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi wydał komunikat dla kilku powiatów, między innym są to powiaty: bełchatowski, tomaszowski, piotrkowski ziemski, opoczyński, pajęczarski i radomszczański (bez miasta Radomsko). W sumie obszar dotknięty skażeniem wynosi 6761 km² i dotyczy 520,5 tys. ludności.

Przekroczenie poziomu alarmowego zanotowano na stanowisku pomiarowym w Parzniewice w gminie Wola Krzysztoporska w powiecie piotrkowskim w dniu 5 lipca o godzinie 15. Poziom stężenia ozonu wyniósł182,0 mikrogramów na metr sześcienny. Stan alarmowy jest podnoszony przy przekroczeniu 240µg/m³, jednak Inspektorat jest zobowiązany poinformować o zwiększonym stężeniu już przy 180µg/m³.

Wynika to z tego, że zwiększony poziom ozonu jest w szczególności niebezpieczny dla wszystkich chorujących na choroby górnych dróg oddechowych, dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Jednak służby uspakajają. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje na najbliższe dni wzrost zachmurzenia i spadek temperatury powietrza przez co ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego ozonu w powietrzu jest niewielkie. Wynika to z tego, że tego typu stężenie w powietrzu utrzymuje się przy bezchmurnej i gorącej aurze.

komentarze